Кого і за що ''урізає'' міносвіти

Ректори українських вишів та окремі експерти заявляють про тенденційний підхід міністерства освіти при розподілі обсягів державного замовлення.

Копирайт изображения mon.gov.ua
Image caption Міністр Табачник підписує контракт із ректором Харківського університету радіоелектроніки Бондаренком

За їх словами, у той час, як вищим навчальним закладам в одних регіонах збільшують кількість бюджетних місць, у вузах інших областей скорочують цілі напрями та спеціальності. Подробиці тут.

Також дехто вважає, що розподіл держзамовлення перетворився на інструмент помсти викладачам та студентам, які критикують роботу очолюваного Дмитром Табачником міністерства освіти.

В інтерв'ю Бі-Бі-Сі ректор Львівського Національного університету Іван Вакарчук сказав, що за таких обставин вишам, яким урізали державне замовлення, у майбутньому доведеться звільняти частину викладачів.

Але в міносвіти наполягають, що розподіл відбувається виключно відповідно до потреби тих чи інших фахівців у конкретних регіонах.

Обговорити цю тему на форумі Бі-Бі-Сі.

Львів-Донецьк: який рахунок?

Саме по собі оголошене ще взимку скорочення на понад 40 відсотків викликало хвилю обурень та протестів, які проводили студенти в різних містах та в Києві під урядовою будівлею.

Копирайт изображения direct action.org.ua
Image caption Під такими гаслами відбувалися протести

Але міністр Дмитро Табачник вважає такий крок виправданим, а відсоток скорочення державного замовлення пропорційним зменшенню кількості випускників шкіл у 2011 році.

"Розміщення державного замовлення за напрямами (спеціальностями) буде здійснюватися з урахуванням регіонального підходу та профільності вищого навчального закладу", - йдеться в листі міністерства.

Саме в цьому регіональному підході дехто розгледів дискримінацію. Повну інформацію про цьогорічний розподіл не оприлюднювали, її надають лише на вимогу кожного вишу. Але декан факультету правничих наук Києво-Могилянської академії Андрій Мелешевич, проаналізувавши цифри минулих вступних кампаній, стверджує, що скорочення відбувалося переважно в університетах Західної України. Натомість, у деяких університетах, розташованих у Донецькій області, показники пішли вгору.

"Скорочення держзамовлення при міністрі Табачнику відбулось здебільшого за рахунок найкращих університетів України, які також є найбільш популярними серед абітурієнтів, з одночасним збільшенням бюджетних місць у значно слабкіших ВНЗ та мало чітко виражений регіональній фокус," - написав декан Малешевич на сайті "Українська правда".

Найбільший резонанс цього року спричинило скорочення держзамовлення саме в Києво-Могилянській академії та Львівському Національному університеті.

"Безумовно, з державним замовлення треба було б розібратися. І безумовно, десь воно було дуже завищене, а десь дуже занижене. Але те, що робить міністерство, складається лише в одну систему. Це боротьба з тим, хто дозволяє собі якусь опозиційну думку, і заохочення тих, кого треба заохотити", - вважає колишній заступник міністра освіти Максим Стріха.

Ректор університету у Львові Іван Вакарчук, який очолював міносвіти за президентства Віктора Ющенка, сказав, що скорочення відбувається за "дивною логікою, підкріпленою іншими інтересами".

У свою чергу, у відомстві Дмитра Табачника відповіли, що при суттєвому загальноукраїнському скороченні державного замовлення Львівському національному університету його скоротили лише на 15,3 відсотка.

А у відповіді на хвилю обурень стосовно Києво-Могилянської академії вказали на "певну заангажованість її діяльності".

Куди йдуть гроші

Тим часом голова підкомітету з базової освіти профільного парламентського комітету Леся Оробець наводить інформацію Головного контрольно-ревізійного управління, згідно з якою, упродовж останніх трьох років на роботу не влаштували майже 50 тисяч фахівців, підготовлених відповідно до державного замовлення. Це призвело до збитків на суму 2,6 мільярди гривень.

Image caption Леся Оробець критикує міносвіти

У контролюючих органах наголошують, що розподіл державних грошей між вишами відбувається без відповідного конкурсу.

"Мільярди гривень державного замовлення розподіляються досі утаємничено і в ручному режимі", вважає Леся Оробець. Вона також не згодна з тим, що при підготовці враховують потреби ринку праці. Як приклад, наводить факт, що міносвіти щороку замовляє одеським вузам підготовку 1450 фахівців для морського флоту - при тому, що в Україні морського флоту немає.

Іван Вакарчук вважає, що частково проблему фінансування вищої освіти можна було б вирішити, залучивши до підготовки необхідних фахівців приватні гроші: "Щоб приватний сектор якимось чином підтримував державу в тому, аби надавати освітні послуги молодим людям, які потім підуть у приватний сектор", - сказав ректор в інтерв'ю Бі-Бі-Сі.

Новини на цю ж тему