Комуністи хочуть референдуму. Соціологи кажуть про піар

Петро Симоненко Копирайт изображения unian
Image caption КПУ закликає до референдуму

Компартія України, рейтинг якої падає, і яка може не пройти до наступного парламенту, заявляє про намір провести референдум з багатьох питань, в тому числі щодо необхідності вступу України до Митного союзу.

Член Президії КПУ, депутат парламенту від фракції комуністів Олександр Голуб сказав Бі-Бі-Сі, що його політична сила вже проводить відповідний збір підписів. Який, за його словами, набирає нестандартних форм.

"Протягом усього літа, а, можливо, і до кінця року, ми будемо фактично проводити референдум в усіх областях України. Ми не обмежуємося наметами в центрі міст і сіл, а наші активісти обходять людей поквартирно",- каже Олександр Голуб.

Водночас один з чільників КПУ не зміг сказати про бодай попередні результати і кількість зібраних підписів, запевняючи, що таких голосів "багато".

КПУ, яка, попри посилювані суперечки з Партією регіонів, виступає за зближення з Росією, твердить про вигідність вступу України до Митного союзу, посилаючись, зокрема, на вигідні для неї ринки збуту країн об'єднання.

"Коли ми відмовлялися від співпраці на пострадянському просторі завдяки таким демократично-європейським "химерам", ми втратили реальні доходи. Крім порожніх обіцянок, ми нічого від ЄС не отримуємо. А в країнах Митного союзу - основні для нас ринки збуту", - твердить депутат-комуніст.

Піар для згуртування прихильніків

Водночас опозиційні політики і експерти називають нинішні дії комуністів піар-кампанією.

Директор центру "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва Ірина Бекешкіна в інтерв'ю Бі-Бі-Сі сказала, що нинішній піар проводиться для мобілізації своїх прихильників в передвиборчий період.

"У комуністів складна ситуація. Якщо залишиться виборчий бар'єр у три відсотки, вони пройдуть. Коли 5 – то питання відкрите. Їх, до того ж, буде наполовину менше в наступному парламенті. А вони хочуть пройти і за мажоритарними округами. Що ж їм робити? Тому оцей піар і щодо Митного союзу",- каже Ірина Бекешкіна.

Соціолог нагадує, що і попередні збирання підписів за проведення референдумів завершилися нічим. Наводячи як приклад кампанію зі збору підписів партією СДПУ(о) за референдум проти НАТО напередодні парламентських виборів. Референдум так і не відбувся.

Хоча представники тієї партії, попри проведену піар-кампанію з використанням настроїв населення, так і не потрапили до Верховної Ради.

Митний союз – посилення експансії Росії

Щодо Митного союзу Білорусі, Казахстану і Росії, де головну скрипку грає Москва, то українські експерти кажуть, що це згубно позначиться на українській економіці.

Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов сказав "Дзеркалу тижня", що Митний союз необхідний Росії для економічної і політичної експансії в сусідні країни.

"Росія виступає за спільний економічний простір, але пропонує не створення спільного ринку, а розширення свого внутрішнього ринку за рахунок ринків інших держав", - переконаний експерт.

Суперечливі або ж не зовсім зрозумілі для більшості населення заяви, кажуть експерти, лунають від представників влади щодо можливості приєднання до Митного союзу.

Президент Янукович заявляє про формулу співпраці "три плюс один", не конкретизуючи суті.

Прем'єр Микола Азаров каже про необхідність вивчення можливості приєднання до деяких проектів, які реалізовуватимуться в рамках Союзу.