Наркотики в Україні: заборонити не можна дозволити

Міністр внутрішніх справ Анатолій Могильов вважає за необхідне скасувати кримінальне переслідування за дрібні злочини, пов'язані із наркотиками.

Копирайт изображения marshsvobody.blogspot.com
Image caption Де давно обіцяна декриміналізація? - запитання до міністра Могильова

Міністр вважає, що замість затримування наркозалежних, які переносять невеликі дози наркотичних речовин для себе, правоохоронцям доцільніше зосередитися на боротьбі проти великих наркозбувачів.

Споживачі наркотиків вже давно очікують від влади такого рішення, аргументуючи, що це знизить рівень корупції серед міліціонерів. Деякі експерти також позитивно налаштовані щодо цих змін. Хоча певні побоювання все ж є.

"Декриміналізація де?"

Під такими гаслами ті, хто виступає за реформи у наркополітиці, провели в травні у Києві виставу - замість традиційного "Маршу свободи".

Своїми діями вони апелювали до того ж міністра Могильова, який ще навесні 2010 року доручив підлеглим вивчити питання вилучення з Кримінального кодексу статті, яка передбачає кримінальну відповідальність за незаконне зберігання невеликих кількостей заборонених наркотичних речовин без мети збуту.

Копирайт изображения AP
Image caption Ратушний: штрафи менші за хабарі

Як розповів bbc.ua прес-аташе "Маршу свободи" Тарас Ратушний, найбільше кримінальних справ в Україні порушують саме за тією статтею, винними щороку визнають 15 тисяч людей.

"До подолання організованої наркозлочинності у цій країні це не має жодного стосунку", - сказав Тарас Ратушний, додаючи, що відповідна стаття Кримінального кодексу є джерелом міліцейських маніпуляцій зі статистикою. За його словами, у деяких відділах міліції за нею порушують 90 відсотків усіх справ. Така велика їх кількість потребує суттєвих витрат на всі стадії слідчого і судового провадження.

Тому він виступає за громадське обговорення ідеї скасування кримінальної відповідальності за зберігання невеликих доз наркотиків для себе, без мети збуту, залишивши, натомість, адміністративну відповідальність за такі порушення. Активістів не лякає навіть законопроект, нещодавно підтриманий у першому читанні в парламенті, який передбачає суттєве збільшення штрафів за зберігання наркотиків. За їх словами, більшість питань у цій сфері все одно вирішують на рівні "грошових відносин", а хабарі в рази перевищують офіційні штрафи.

Але міністр Анатолій Могильов у своїх заявах пішов навіть далі. Протягом останнього року президент Янукович неодноразово критикував правоохоронців за неефективну боротьбу із обігом заборонених речовин. Одного разу він навіть приніс на засідання зразки наркотиків, які, за його словами, працівники його адміністрації вільно придбали в інтернеті.

Копирайт изображения unian
Image caption Анатолій Могильов знову дає доручення

Тому голова МВС доручив начальнику Головного слідчого управління Василю Фариннику внести зміни в законодавство з декриміналізації "цих невеликих злочинів, пов'язаних з наркозбутом".

За його словами, зараз міліціонери найчастіше підвищують показники боротьби зі злочинністю шляхом затримки наркозалежних, що перевозять невеликі дози наркотичних речовин для власного споживання, у той час як, на його думку, особливу увагу необхідно сконцентрувати на боротьбі з великими наркозбувачами.

Істерикам не місце

Очевидно, в міністерстві таким чином серед іншого реагують і на тезу прихильників декриміналізації, які вважають, що самою лише боротьбою зі споживачами наркоманію не подолати, а політика тотальної заборони не вирішує проблему.

"Слава Богу, що вони до цього додумалися", - сказав bbc.ua головний нарколог України Анатолій Вієвський. За його словами, шанс покращити стан речей у міністра Могильова був уже давно, але тепер головне визначити дозволені дози, що допоможе саджати до в'язниць наркоторгівців, а не звичайних наркозалежних.

Нині в Україні кримінальна відповідальність не передбачена за зберігання не більше п'яти грамів наркотичних речовин.

"Забороняти треба те, що можна проконтролювати", - додає Анатолій Вієвський. - Кількість, яка є в кишені споживача, повинна відповідати здоровому глузду. Дози повинні бути реально обраховані. Єдина країна у Східній Європі, яка провела такі обрахунки, це Чехія".

Але до цього, за його словами, треба підходити виважено: "Це серйозна, складна проблема, і поступово починають розуміти, що нею потрібно займатися. Чи є Україна місцем, де треба постійно займатися наркотичною темою? Не впевнений. Занадто багато істеричних політичних заяв", - вважає Анатолій Вієвський.

ООН за легалізацію

Нещодавно легалізувати частину наркотиків запропонувала глобальна комісія ООН. Експерти дійшли висновку, що у війні з наркоманією неможливо отримати перемогу. Стратегії боротьби з наркотиками на основі силових методів не можуть вирішити проблеми - ідеться в звіті комісії, до складу якої серед інших увійшов колишній генсек ООН Кофі Аннан.

Водночас, ці рекомендації викликали різні оцінки. Багато експертів вважають, що легалізація - це сумнівний метод боротьби з наркобізнесом.

Копирайт изображения AFP
Image caption Марихуана - найпопулярніший наркотик в Україні

Згідно з інформацією Українського медичного та моніторингового центру з контролю алкоголю та наркотиків, найбільш поширеною наркотичною речовиною в країні є марихуана.

На думку керівника Всеукраїнського руху протидії наркоманії і наркокорупції Романа Трохіна, легалізовувати не можна навіть її, бо, як він переконаний, більшість людей із сильною залежністю свого часу починали з легких наркотиків - пише журнал "Корреспондент".

Експерт стверджує, що кількість наркозалежних в Україні збільшується.