Обама розізлив Китай зустріччю із Далай-ламою

Копирайт изображения white house
Image caption Обама та Далай-лама зустрілися попри небажання Китаю

Президент Сполучених Штатів Барак Обама у Вашингтоні зустрівся із духовним лідером Тибету Далай-ламою, попри незгоду з боку Китаю.

Обама та Далай-лама 45 хвилин говорили віч-на-віч.

У заяві Білого дому сказано, що Барак Обама повідомив тибетському лідеру про свою "рішучу підтримку" захисту прав людини в Тибеті.

Пекін, у свою чергу, зробив гнівну заяву, у якій сказано, що ця зустріч завдала удару по відносинах Китаю та США.

Попередня зустріч Обами з Далай-ламою відбулася у лютому 2010 року, і також викликала обурення з боку китайських властей.

Цього разу Обама та Далай-лама розмовляли не в Овальному кабінеті, де зазвичай приймають глав держав, а у скромнішій Map Room.

"Президент знову заявив, що рішуче підтримує збереження унікальних релігійних, культурних та мовних традицій Тибету і його народу по всьому світі. Також він наголосив на важливості дотримання прав тибетців у Китаї", - йдеться у заяві Білого дому.

Обама також нагадав, що США розглядають Тибет як частину Китаю, і заявив, що вітає "прямий діалог для вирішення давніх розбіжностей".

Далай-лама, у свою чергу, сказав, що не домагається незалежності Тибету і сподівається на відновлення діалогу між тибетськими представниками та китайською владою.

Зустріч відбулася попри незгоду Китаю

Зустріч у Білому домі відбулася вже перед самим від'їздом Далай-лами із США, попри те, що керівництво Китаю закликало керівництво США не приймати тибетського лідера.

Далай-ламу, який живе у вигнанні в Індії, Китай звинувачує у намаганнях відокремити Тибет від КНР. Хоча сам Далай-лама неодноразово заявляв, що його мета - радше повноцінна автономія Тибету, аніж його незалежність.

Після того, як американський та тибетський лідери все ж зустрілися, міністр закордонних справ Китаю виступив із заявою, в якій гостро скритикував контакти американського уряду та лідера Тибету.

"Ця зустріч є грубим втручанням у внутрішні справи Китаю, ранить почуття китайського народу та шкодить китайсько-американським відносинам", - заявив голова китайського МЗС Ма Чжаосюй.

"Ми вимагаємо від американської сторони серйозно поставитися до позиції Китаю, негайно вдатися до дій задля подолання негатиних наслідків, припинити втручання у внутрішні справи Китаю і припинити симпатизувати атикитайським сепаратистським силам, які вимагають незалежності Тибету", - йдеться у зверненні міністра.

Білий дім заяви чільника китайського МЗС не коментує.