Білл Гейтс розробляє туалет для африканців

Білл Гейтс Копирайт изображения Getty
Image caption Білл Гейтс свого часу був найбагатшою людиною у світі. Зараз він теж один із лідерів

Філантроп і засновник корпорації Microsoft Білл Гейтс, який свого часу перетворив персональний комп’ютер на елемент побуту у розвинених країнах, тепер займається модернізацією туалету.

Фонд Білла і Мелінди Гейтс виділяє гранти на мільйони доларів на відповідні програми.

Директор фонду з питань води, санітарії та гігієни Франк Рійсберман сказав агентству AFP, що це дуже важлива справа для країн Африки.

Метою цих програм є підвищення рівня охорони здоров’я у країнах, що розвиваються. Ідеться про 2,6 мільярда людей, які не мають безпечного доступу до туалету.

Перебуваючи на конференції з питань санітарії у Руанді, Рійсберман сказав, що лише частина африканців, навіть серед тих, що живуть у великих містах, мають доступ до туалетів і каналізації.

"У містах вони використовують "пересувний туалет". Вони "ходять у туалет" в поліетиленовий пакет, а потім викидають його на вулиці, де бавляться діти. Вони можуть наткнутися на ці пакети. В результаті в них може розвинутися хронічна діарея, яка забирає більше життів дітей віком до п’яти років, ніж ВІЛ-СНІД та малярія", - сказав Франк Рійсберман.

Він нагадав про Гаїті, де від холери минулого місяця загинуло 5500 людей. За його словами, це сталося через те, що співробітники бази миротворців ООН "неправильно утилізували відходи".

Новий туалет

За словами голови фонду Гейтсів, забезпечення доступу до вбиралень у африканських та інших країнах, що розвиваються, могло б скоротити показники смертності внаслідок діареї приблизно на 40%.

Утім філантроп хоче не лише поліпшити доступ до гігієни, але й відійти від туалетів зі зливним баком, які поширені на Заході, але не придатні для бідних країн.

"Нам потрібно розробити новий туалет. Потрібна нова технологія, яка не передбачає потрапляння відходів у питну воду, яка не потребує дорогих водопроводів і очистки стічних вод", - сказав Рійсберман.

Аби стимулювати розробку інноваційних вбиралень, фундація Гейтсів оголосила виділення 42 мільйонів доларів.

Серед ідей, які розробляють, - безводний туалет, а також спосіб переробки фекалій на паливо шляхом обробки їх мікрохвильовими променями.

Нова вбиральня мусить бути доступною, коштувати користувачеві не більше, ніж 5 центів на день, а також простою у встановленні, використанні та обслуговуванні.

Таким чином Рійсберман сподівається, що до кінця року розроблять кілька прототипів нових туалетів.