Комахи, що мільйони років розмножуються без сексу

Деякі види комах ряду примарових жили і розмножувалися мільйон років без сексу. До такого висновку дійшли вчені з Канади після аналізу ДНК комах роду Timema, які живуть у чагарниках на західному узбережжі США.

Image caption Вчені виявили, що комахи можуть без сексу не тільки розмножуватися, а і існувати століттями

Науковці вивчали розвиток кількох видів комах протягом століть і зрозуміли, що вони розмножувалися без сексу. Опублікував дослідження вчених часопис Current Biology.

Деякі види паличників Timema виконують свою репродуктивну функцію без допомоги комах чоловічої статі. Відповідно, їхнє зачаття не супроводжується заплідненням яйцеклітини і розмноження цих комах можливе за умов незайманості.

За словами науковців, комахи продовжують свій рід генетичними клонами самих себе.

Завдяки аналізу ДНК науковці змогли дослідити, як так сталося, що комахи виду Timema не потребують представників чоловічої статі для репродукції і виявили, що деякі види паличників так існують 500 000 років, а деякі навіть більше. Вчені говорять, що весь цей час комахи розмножувалися, не маючи сексуальних контактів.

"Наше дослідження можна додати до багатьох інших свідчень про те, що асексуальність не завжди призводить до швидкого вимирання роду", - розповіла BBC Nature доктор Таня Швандер.

Раніше безстатеве розмноження асоціювалося з кінцем роду, бо організми, які вивчалися, жили недовго. Тепер вчені знаходять все більше організмів, що розмножуються без сексу.

Науковці говорять, що детальне вивчення і порівняння комах, що розмножуються статевим і нестатевим шляхом, може допомогти дослідникам дізнатися більше про те, як можливе розмноження без сексу.

Асексуальність має свої переваги, зокрема, швидке зростання кількості організмів. Водночас, науковці вважають, що постійне клонування генів впродовж поколінь матиме свої негативні наслідки. Нові організми матимуть проблеми з адаптацією в нових умовах.

Як асексуальні комахи виду Timema спромоглися так довго проіснувати, незважаючи на негативні наслідки, про які говорять вчені, тепер буде темою подальших досліджень науковців.