В Україні з'являться нові військові сили

Українські військові. Можливо, когось візьмуть у Сили спецоперацій.
Image caption Українські військові. Можливо, когось візьмуть у Сили спецоперацій?

Керівництво Збройних Сил України заявляє про створення окремого роду військ – Сил спеціальних операцій.

Як сказав керівник Генштабу Григорій Педченко, вони будуть використовуватися для участі в антитерористичних та інформаційно-психологічних операціях, а також захисту життя громадян та власності за межами України.

Екс-міністр оборони, голова парламентського комітету з питань національної безпеки і оборони Анатолій Гриценко сказав Бі-Бі-Сі, що такі сили потрібні для формування національних військ спецпризначення.

За словами пана Гриценка, такі підрозділи могли б діяти для відвернення зазіхань на суверенітет України. "Вони потрібні, аби асиметричними діями, в тому числі і на території можливого супротивника, змусити його відмовитися від будь-яких ворожих намірів щодо України", - каже пан Гриценко.

На думку голови комітету, невеликий за чисельністю, мобільний і добре оснащений підрозділ спецпризначення спроможний діяти асиметрично, і за нинішніх умов вартує більше, ніж армійський корпус.

"Ці сили можуть відвернути будь-які загрози Україні, які приховано можуть існувати - і в самій державі, і за її межами,"- каже Анатолій Гриценко.

Разом з тим екс–міністр твердить, що створення таких військ було заплановане вже давно, але, за його словами, всі ці роки про це лише говорили, а не діяли.

Чи можуть нові сили бути використані проти опозиції?

В опозиції вже висловлюються побоювання щодо можливості застосування Сил спеціальних операцій для тиску на тих, хто не підтримує владу. Кажучи, що це може бути "суттєвим" додатком до Внутрішніх військ, які свого часу ледь не застосували силу проти учасників "помаранчової" революції.

Наприкінці листопада 2004 року у розпал революції Внутрішнім військам був відданий наказ про повну бойову готовність.

Водночас колишній заступник голови СБУ, а нині голова підкомітету з державної безпеки Верховної Ради Олександр Скибинецький в інтерв'ю Бі-Бі-Сі висловив сумнів, що сили спеціальних операцій будуть використані для боротьби з опозицією.

"Не думаю, що вони будуть призначені для боротьби з опозицією. Армія у нас поза політикою. Використання армії для внутрішніх "розборок" - це вже занадто. Не думаю, що керівництво держави піде на це."

Разом з тим генерал переконаний, що сили швидкого реагування мають на меті відвернення терористичних дій стосовно українських громадян або об'єктів за кордоном. Він таердить, що в Україні до сих пір не має правового регулювання дій сил спеціального призначення.