Скасування параду - політичний прокол?

Військовий парад у Києві
Image caption Військові паради у Києві традиційно збирали багато глядачів

Президент скасував проведення 24 серпня, в 20-ту річницю Незалежності України парадів військ у Києві, Керчі, Одесі, Севастополі, а також у містах, де розташовані штаби військових округів і видів Збройних Сил України.

Віктор Янукович мотивував своє рішення потребою економити кошти. У Партії регіонів, почесним головою якої є президент, кажуть, що сьогодні є більші пріоритети – боротьба із бідністю та інші соціальні проблеми і що паради треба проводити тоді, коли буде жити краще.

Міністерство оборони: грошей немає

Про нестачу коштів на проведення параду заявляв міністр оборони Михайло Єжель ще місяць тому. Він попередив, що на підготовку відомство буде змушене залучити кошти, призначені на фінансування армії у другому півріччі 2011 року.

Тоді ж, у червні, міноборони попередило, що це може призвести до падіння боєздатності армії.

Попри це, підготовка тривала. Станом на 15 липня, за даними міноборони, вже було витрачено близько 9-ти мільйонів гривень. До парадів планували залучити загалом близько 10 тисяч військовослужбовців, більше 500 одиниць озброєння і техніки, зокрема, 34 літаки, 12 вертольотів, 14 кораблів і катерів. Міноборони пропонувало "економний" варіант параду – з меншою кількістю техніки і літаків. Місяць тому міністерство оборони називало кошторис параду у майже 213 мільйонів гривень. Найбільше планувалося витратити на підготовку озброєння і техніки, придбання паливно-мастильних матеріалів, а також пошиття мундирів і придбання майна.

"Люди дивляться парад годину-півтори. Але насправді парад починається за три місці до проведення. Це вишкіл, тренування, зняття військових і техніки із постійних місць дислокації, відрядження, - каже експерт з питань безпеки і оборони Українського інституту публічної політики Віктор Чумак. - Тому з огляду на економію коштів, можливо, це рішення правильне. Але з точки зору пропагування цінностей держави – це прокол, оскільки парад це передусім засіб серйозної консолідації нації, фактично, державний пі-ар".

Копирайт изображения MOD Ukraine official site
Image caption Міністр оборони визнає, що армії зараз не до парадів

Віктор Янукович заявив, що кошти, які не буде використано на парад, спрямують на соціальні програми. Однак питання: якщо міноборони твердить, що на парад грошей не було, а планували використати гроші, передбачені на утримання армії у 3-4 кварталах 2011 року, то як їх можна використати на додаткові соціальні потреби?

Вже після указу президента міністерство оборони повідомило, що кошти будуть спрямовані на забезпечення тих таки Збройних сил України і фінансування заходів соціального захисту військовослужбовців.

“Пріоритетами для Збройних сил України є бойова готовність та соціальний захист військовослужбовців”, - заявив міністр оборони Михайло Єжель.

Серед статтей витрат прес-служба оборонного відомства називає підготовку озброєння і військової техніки, речове забезпечення особового складу, забезпечення армії пальним, підготовку до навчань і відновлення технічної готовності військової техніки. Тобто, фактично, на звичайні армійські потреби.

Вертоліт проти параду

Однак, розрахунки, що їх оприлюднює міністерство оборони, не вважають аргументом ті, хто називає відміну параду політичною помилкою.

Один із лідерів блоку Тимошенко Микола Томенко заявив, що це рішення є ознакою слабкості держави.

"Це малоросійство. Чому на 20-річчя Незалежності ми боїмося на центральній площі Незалежності сказати про себе, що ми - Українська держава? Тому що сьогодні влада діє таким чином, що їй ця держава не потрібна", - заявив Микола Томенко.

Колишній міністр оборони, нині – голова парламентського комітету з питань національної безпеки і оборони Анатолій Гриценко каже, що військові проводили підготовку до параду, переносили через це військові навчання, готували техніку.

"А потім буквально за півтора місяці до проведення президент ухвалює рішення про його скасування. Це свідчить про відсутність системності та відповідальності при ухваленні важливих державних рішень. Плюс піар, спрямований на тих, хто не розуміє суті справи", - каже Анатолій Гриценко. Указ президента про відміну святкових парадів спричинив дискусію і про пріоритети влади у витрачанні коштів.

Вікторові Януковичу неодноразово закидали занадто розкішне життя у резиденції "Межигір’я”. А в останньому розслідуванні "Української правди" автор розповідає про кошти, які витрачаються із державного бюджету на оренду вертольота, яким президент незабаром літатиме.

"Влада має обирати правильні рішення. Я думаю, що орендувати у 2011 році літак і вертоліт за умови, що вони не літають, бо ще немає потрібних майданчиків – це недоречно. Так, цих грошей на військовий парад не вистачить. Але якби влада проаналізувала свої власні витрати, вона б могла знайти гроші на проведення параду. Приміром, щоб не 12 депутатів парламенту відмовилися від значних коштів на літнє оздоровлення, а всі 450. І таких статтей видатків дуже багато", - сказав Бі-Бі-Сі експерт Віктор Чумак.