Україна потерпає від кризи в Європі - експерти

Прем’єр-міністр України Микола Азаров сказав, що враховуючи труднощі, які переживають США та Європейський Союз, а також попередження про нову хвилю кризи, Україні слід "готуватися до будь-яких сценаріїв розвитку".

Копирайт изображения Reuters
Image caption Чи зможе Україна вистояти, якщо почнеться нова хвиля світової кризи?

У США нині тривають запеклі дискусії щодо підняття допустимого рівня державного боргу, без якого країні може загрожувати "технічний дефолт", а Євросоюз намагається врятувати від "боргової ями" Грецію. Ситуацію саме в тій країні обговорюють нині на саміті ЄС в Брюсселі. Подробиці - тут.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Головний економіст інвестиційної компанії Dragon Capital Олена Білан в інтерв’ю Бі-Бі-Сі назвала той саміт в Брюсселі одним із найважливіших в економічній історії: "Дійсно, рішення, які там можуть бути прийняті, їх очікують фінансові ринки, іноземні інвестори, їх очікують всі, тому що від цього залежить, наскільки швидко економіка єврозони оговтається від кризи".

За словами експерта, нині фахівці побоюються, що проблеми в єврозоні можуть спровокувати нову хвилю світової економічної кризи. "Ці проблеми дуже фундаментальні, їх дуже непросто буде вирішити за короткий термін", - сказала аналітик. На її думку, розв’язання проблем у зоні євро може тривати кілька років.

Україна вже відчула європейську кризу?

Олександр Лозовий, аналітик компанії "Phoenix Capital", в інтерв’ю Бі-Бі-Сі сказав, що, на його думку, європейські проблеми вже впливають на економіку України, зокрема значно сповільнюють темпи економічного зростання.

"Тобто ефект проблем єврозони вже вплинув на економіку України і, скоріш за все, буде продовжувати впливати на економіку України і в другій половині цього року", - сказав аналітик.

При чому навіть найліпший підсумок саміту, який нині проходить в Брюсселі і на якому обговорюють надання Греції нової допомоги, навряд чи вирішить всі ті проблеми, які вже виникли. Зокрема, через економічну скруту багато європейських країн скоротили свої витрати, а це, каже Олександр Лозовий, безпосередньо позначається на Україні.

"Європа виступає одним з основних торгових партнерів України, тобто ми маємо ефект, коли український експорт в країни Європи зменшується через те, що в цих країнах іде процес зменшення дефіциту бюджету, зменшення державних витрат", - каже Олександр Лозовий. І найперше це стосується експортно-орієнтованих галузей української економіки, це – металургія, хімічна промисловість.

Інший фактор впливу європейських проблем на Україну, за словами аналітика, це – фінансовий сектор, але тут ситуація в Україні є порівняно стабільною.

"Фінансова система (України – ред.) знаходиться в кращому стані, ніж багато європейських економік, і, відповідно, вплив на фінансову систему України проблеми в Європі мають не такий великий", - сказав Бі-Бі-Сі аналітик компанії "Phoenix Capital".

Про позитивні прогнози для України свідчить і рішення міжнародної рейтингової агенції Fitch змінити прогноз рейтингів для України зі стабільного на позитивний. Це, за словами Олени Білан, віддзеркалює поліпшення ситуації з державним бюджетом України, консервативну політику уряду на початку року щодо бюджетних витрат, а також ухвалення пенсійної реформи.

Втім, попри ці позитиви, Олександр Лозовий каже, що погіршення ситуації в Європі, зокрема дефолт однієї з країн, одразу ж негативно вплине і на фінансову систему України.

Україна не виживе без грошей МВФ?

Напередодні голова українського уряду припустив, що у тій ситуації, що склалася у світовій економіці, Україні варто відмовитися від зовнішніх кредитів. "Ми не маємо права нехтувати такими серйозними попередженнями. Треба максимально обмежити чи взагалі відмовитися від зовнішніх запозичень", - сказав Микола Азаров.

Втім, експерти скептично ставляться до того, що у нинішніх умовах Україна зможе обійтися без запозичень ззовні.

"Повна відмова від зовнішніх запозичень не є реальною і також не є ефективною. … Тут скоріше потрібно орієнтуватися на співвідношення зовнішнього державного боргу до ВВП", - вважає аналітик "Phoenix Capital" Олександр Лозовий.

Крім того, за його словами, успішна співпраця України з МВФ є додатковою гарантією для можливих інвесторів.

Олена Білан з Dragon Capital наголошує на обмеженості внутрішнього українського ринку: "Він не має таких великих ресурсів, щоб забезпечити потреби навіть бюджету. Я вже не кажу про компанії". Натомість, економіст каже, що Україні треба дуже зважено ставитися до зовнішніх запозичень: і на рівні держави, і на рівні окремих компаній.

Загроза з Європи, а не США

Попри анонсовану загрозу так званого "технічного дефолту" у США, українські експерти вважають його малоймовірним. Олександр Лозовий сказав Бі-Бі-Сі, що, на його думку, "не відбудеться ситуація, коли найбільша економіка світу буде мати суверенний дефолтний рейтинг". Більш імовірне, за його словами, зниження суверенного рейтингу США, яке може мати довгострокові негативні наслідки.

Олена Білан з Dragon Capital також вважає малоймовірним дефолт у США.

"Мені здається, що фундаментальні проблеми в єврозоні набагато серйозніші, ніж в Штатах. … Тобто економіка Сполучених Штатів набагато сильніша зараз, ніж економіка Євросоюзу. Тому питання, мені здається, зараз перебуває у площині домовленостей. І оскільки обидві сторони розуміють можливі наслідки для світових фінансових ринків, вони намагатимуться уникнути таких жорстких наслідків", - сказала експерт.

Новини на цю ж тему