Країни ЄС в обмін на візу хочуть від українців ще більше

Низка посольств країн Європейського союзу вимагає від українців після повернення із Шенгенської зони засвідчити своє повернення особисто. В Україні називають таку вимогу принизливою.

Копирайт изображения AFP
Image caption Святкування початку головування Польщі в ЄС у Варшаві 1 липня

У закордонному паспорті українця ставлять відмітку про повернення. У разі, як особа не з'явиться до посольства, до неї можуть застосувати санкції, аж до заборони видачі візи у майбутньому.

Такі печатки застосовують посольства країн ЄС вже не один рік, однак вперше цю ідею офіційно підтримала Польща. Міністр закордонних справ Радослав Сікорський через кілька тижнів після того, як Польща розпочала своє головування в Європейському Союзі сказав, що підтримує таку вимогу.

"Я не думаю, що це порушення прав людини. Ми маємо суверенну візову політику", - заявив українським журналістам Радослав Сікорський.

Водночас, у посольстві Польщі в Україні Бі-Бі-Сі запевнили, що до такої практики не вдаються.

"Я не коментуватиму заяви мого шефа. Але хочу вам сказати, що Польща ніколи не застосовувала таких заходів щодо українців і не збирається цього робити", - повідомив Бі-Бі-Сі Рафал Вольскі, керівник консульського відділу.

Печатку ставлять, коли мають сумніви

Водночас, посольство Франції підтверджує, що використовує печатку як засіб для контролю пересування українців в ЄС. Якщо людині поставили таку печатку поруч з візою у паспорті, то часто разом із документами вона отримує і листа від посольства, де пояснюється, що це за печатка і можливі санкції у випадку, якщо людина не прийде відмічатися.

"Кожна ситуація розглядається окремо. Наслідки можуть набувати різноманітних форм: від передачі даної інформації до відповідних служб префектури до більш прискіпливого розгляду документів даної особи під час наступного звернення за візою, аж до відмови у видачі візи", - розповіла Бі-Бі-Сі Еммануель Берар, перший секретар посольства Франції в Україні.

Подібну печатку ставлять і у консульстві Греції в Україні. Як пояснив Бі-Бі-Сі заступник голови місії Греції Георгіос Аламанос, "ми вдаємося до печаток тоді, коли хочемо, щоб людина поїхала, але, водночас, через якісь причини сумніваємося у її намірах".

Image caption Так виглядає печатка про повернення в українському закордонному паспорті від посольства Греції

Світлана Цибульська розповіла Бі-Бі-Сі, що отримувала таку печатку у свій паспорт, коли зібралася у відпустку до Греції. Вона працює на поважну організацію і мала всі необхідні документи для туристичної поїздки на тиждень.

У консульстві пояснили, що підозру у консула викликало те, що Світлана мала новий паспорт без жодної візи.

"Це мій новий паспорт, бо в двох інших закінчилися сторінки, наповнені Шенгенськими візами, але в посольстві сказали, що не можуть перевірити цю інформацію, бо ці візи були надані іншими країнами ЄС. Вони мені порадили робити ксерокопії як доказ того, що ці візи були", - каже Світлана Цибульська.

"Цей процес "відмічання" був дуже принизливим для мене. Крім того, у них робочий день доволі короткий. Я була змушена відпрошуватися з роботи, щоб відвідати посольство, бо вони погрожували санкціями і казали, що можуть заборонити в’їзд в усі країни Шенгенської зони на 5 років", - розповідає Світлана.

Добрі наміри чи подвійні стандарти?

Інформація про видачу віз українським громадянам зберігається окремо в кожному посольстві і поки що, за словами дипломатів, загальної системи для всіх посольств країн Євросоюзу немає.

Також немає окремо прописаних правил щодо засобів контролю повернення українців з ЄС, тому кожне посольство регулює їх по-своєму.

Однак деякі люди розповідають, що від них просили заставу - внутрішній паспорт або будь-який інший документ, наприклад, про наявність нерухомості.

У департаменті консульської служби МЗС говорять, що кожен такий випадок необхідно розглядати окремо, але застава у вигляді внутрішнього паспорта - це очевидне порушення українського законодавства.

Тим часом голова громадської ініціативи "Європа без бар'єрів" Ірина Сушко каже, що до засобів контролю повернення українців з-за кордону вдаються дедалі більше консульств.

Про це свідчать дані, які регулярно збирає організація. Минулого року вона опублікувала рейтинг посольств ЄС за складністю отримання візи.

За словами пані Сушко, раніше печатки в паспорті про повернення були поширені у дипломатичних установах Іспанії, Франції та Греції. Тепер до цього переліку додалися Фінляндія та Австрія. Ірина Сушко також твердить, що тенденція використання застави як засобу контролю поширюється.

"Окремі офіційні особи з дипломатичних представництв, зокрема Іспанії, обґрунтовуючи появу і практику застави, говорили про те, що це лише на благо українців. Вони твердять, що використовують цю практику тільки для того, щоб збільшити шанси заявників у випадку, коли у консула виникають сумніви. А такі застави, за їхніми словами, дають більше можливостей здійснити поїздку. Коли вони це говорили, абсолютно не йшлося про об’єктивну оцінку цієї практики, яка, на погляд нашої організації, є уособленням політики подвійних стандартів. Крім того, сама процедура є доволі принизливою", - сказала Бі-Бі-Сі Ірина Сушко.

Чи відповідає міжнародним правилам печатка у паспорті, що вимагає засвідчити повернення з ЄС в Україну, в міністерстві закордонних справ поки що відповісти не можуть.

"Ми зробили відповідний запит до МЗС Польщі, зараз ми з'ясовуємо, що мав на увазі Радослав Сікорський, коли казав про ці печатки. Чи це загальна тенденція, чи окремих посольств. Робота у цьому напрямку ведеться", - запевнив Бі-Бі-Сі речник МЗС Олександр Дикусаров.