Тимошенко: суд не може пояснити суть звинувачень

У п’ятницю Печерський суд Києва поновив слухання у так званій "газовій справі" проти екс-прем’єр-міністра Юлії Тимошенко. Засідання переривали на 3 дні, щоби нові адвокати лідера опозиції могли ознайомитися з матеріалами справи.

Копирайт изображения AP

У п’ятницю представники прокуратури упродовж кількох годин повторно зачитували обвинувальний висновок.

Суддя Родіон Кірєєв вирішив, що висновок має бути зачитаний повторно, оскільки першого разу обвинувачена не була присутня у залі суду, а отже, може бути порушене її право на захист.

"Словесні бої"

П'ятничне засідання перетворилося на справжню словесну баталію між Юлією Тимошенко та її адвокатами з одного боку та суддею і представниками прокуратури з іншого. В результаті, суддя Кірєєв кілька разів зупиняв слухання, оголошуючи перерви.

Юлія Тимошенко після зачитування висновку попросила суддю Кірєєва пояснити їй суть обвинувачень, посилаючись на відповідну статтю Кримінального кодексу. Суддя у відповідь почав зачитувати частини обвинувального висновку.

На думку адвокатів Тимошенко та самої екс-прем’єра суд так і не зумів пояснити, в чому саме її звинувачують.

"Будь-яка стаття Кримінального кодексу - це абстракція. Треба назвати конкретні обставини, на які ви наклали цю статтю", - заявив адвокат Микола Сірий. Він також сказав, що захист готовий чекати скільки потрібно, поки суд зможе сформулювати суть звинувачення.

Натомість, представники прокуратури наполягали, що нинішня стадія судового розгляду не передбачає детального оголошення складу злочину.

Після чергової перерви суддя Кірєєв сказав Юлії Тимошенко, що її, зокрема, звинувачують в одноосібному ухваленні директив, які мали бути ухвалені колегіально.

"Ви обвинувачуєтеся в тому, що, формуючи вказані директиви, ви знали, що вони приймаються виключно колегіальним рішенням Кабінету міністрів, але, незважаючи на те, що урядом документи не були прийняті, ви затвердили їх і надали їх особі уповноваженій підписати контракти, повідомивши недостовірну інформацію про те, що директиви затверджені", - сказав суддя.

У цьому, за словами Кірєєва, полягає "перевищення службових повноважень" Юлією Тимошенко.

У відповідь екс-прем’єр почала з’ясовувати, які конкретно нормативні акти вимагають, щоби директиви ухвалювалися колективним рішенням уряду. Суддя Кірєєв не відповів на запитання, заявивши, що Юлія Тимошенко "змушує суд вдаватися до оцінки доказів, що не передбачено на даній стадії розгляду".

Тоді захист попросив суд закрити справу, порушену проти Юлії Тимошенко, через відсутність складу злочину, апелюючи до того, що "суть звинувачень не зрозуміла".

Після цього суддя Кірєєв оголосив чергу перерву у засіданні.

Юлія Тимошенко наполягає, що висунуті проти неї звинувачення "політично вмотивовані", а суддею, який веде засідання, керують в Адміністрації президента.

Натомість представники влади заявляють, що справи, порушені проти екс-прем'єр-міністра, є частиною масштабної боротьби з корупцією в Україні і не пов'язані з її політичною позицією.

Низка міжнародних організацій, як-от, Freedom House, висловлювали занепокоєння ситуацією з правами людини в Україні та можливим застосуванням того, що вони називають "вибірковим правосуддям".

Новини на цю ж тему