До 98 загинули у Норвегії, - поліція

Копирайт изображения Reuters
Image caption Охочі вшанувати загиблих, незважаючи на зливу, почали збиратися ще на світанку

Щонайменше 97 людей вважають загиблими внаслідок стрілянини та вибуху бомби у Норвегії в п’ятницю. За даними правоохоронців, ця цифра може зрости до 98.

Поліція підтвердила, що Андерс Берінг Брейвік, якого звинувачують у скоєнні обох нападів, убив 85 людей, коли відкрив вогонь по учасниках молодіжного табору Робітничої партії на острові Утоя неподалік від Осло. Фото з місця подій.

Нині поліцейські шукають міні-підводні човни, щоби знайти тіла ще п’ятьох людей. Припускають, що вони потонули, намагаючись втекти від нападника.

Ще щонайменше 7 людей загинули в Осло, коли в центрі міста у повітря злетіло начинене вибухівкою авто.

"Це було необхідно"

Адвокат Гейр Ліпстад, який представляє Брейвіка, каже, що його клієнт визнає, що скоїв вибух та стрілянину та має намір пояснити свої мотиви в суді. Брейвік, за словами адвоката, також назвав свої дії жахливими, але необхідними. Більше про Брейвіка - тут.

Адвокат також підтвердив, що Брейвік готував атаки упродовж деякого часу.

Андерса Берінга Брейвіка звинувачують у вчиненні терористичних актів. У понеділок він постане перед суддями, які вирішать, чи залишатиметься він під вартою на період розслідування.

Обидва напади трапилися у п’ятницю із різницею у кілька годин.

Повідомляють, що у Брейвіка могли бути зв’язки із ультраправими екстремістами.

Копирайт изображения AP
Image caption Мешканці Осло у різний спосіб намагаються вшанувати загиблих

За кілька годин до нападів в Інтернеті з’явився документ на 1500 сторінок, опублікований під псевдонімом Ендрю Бервік. Не виключають, що це зробив обвинувачений у терактах.

У документі йдеться про мультикультуралізм та імміграцію мусульман, а автор говорить, що є послідовником ордену тамплієрів. Це середньовічна християнська організація, яка брала участь у хрестових походах та, за деякими джерелами, була прихильницею ідеї про домінування білих людей.

Норвезька поліція не дає інформації щодо мотивів нападів, але припускають, що в обох випадках ціллю була правляча в Норвегії Робітнича партія.

Раніше в Норвегії були проблеми з неонацистськими угрупованнями, але вважалося, що вони здебільшого розформовані і більше не становлять суттєвої загрози.

Норвегія оплакує загиблих

Копирайт изображения Reuters
Image caption Серед загиблих чимало підлітків, які брали участь у молодіжному таборі

Сотні людей приходять до собору в Осло, де залишають квіти та свічки, щоби вшанувати загиблих. Очікують, що в неділю в країні проведуть низку поминальних служб та процесій.

До собору також прийшли кілька мусульман. Один із них, на ім’я Алі, каже, що з самого початку більшість людей пов’язали вибухи з Аль-Кайдою.

"Норвегія – це країна, яка приймає всіх. І коли я бачу норвежця, який скоїв це, я почуваюся шокованим. Він сповнений ненависті", - сказав Алі кореспонденту Бі-Бі-Сі.

Півтори години стрілянини

Напередодні своє співчуття родичам загиблих висловив прем’єр-міністр Норвегії, а також король Гаральд і королева Соня.

Атаки рішуче засудила міжнародна спільнота. Свої співчуття та пропозицію про допомогу озвучив президент США Барак Обама.

Свідки нападу на острові Утоя розказують про "жахливу картину", як високий блондин, одягнений у поліцейську форму, попросив людей зібратися в одному місці і почав розстрілювати.

Поліції знадобилися 45 хвилин, щоби дістатися острова, та ще стільки ж, щоб заарештувати нападника. Повідомляють, що він мав два види зброї, зокрема – 1 автоматичну гвинтівку.