Тбілісі та Москва можуть помиритися в Києві?

До святкування 1023-річчя хрещення Київської Русі у Києві долучиться Католікос-патріарх усієї Грузії Іліа Другий, який планує в Україні зустрітися з московським патріархом Кирилом.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Експерт: Іліа Другий каже, що сам факт зустрічі з патріархом Кирилом вже є позитивом

Після конфлікту між Росією та Грузією у 2008 році політичні контакти між Росією та Грузією практично припинилися. Про те, чого чекати від зустрічі грузинського і російського патріархів Бі-Бі-Сі запитала у грузинського політолога Рамаза Сакварелідзе.

Бі-Бі-Сі: Патріарх Грузії Іліа Другий у понеділок приїжджає до Києва і планує зустріч з російським патріархом Кирилом. Як у Грузії оцінюють цей візит?

Рамаз Сакварелідзе: Грузинське суспільство поки мовчки чекає результатів візиту. Попередніх дискусій на цю тему мало. Саме по собі явище унікальне і дуже значуще.

На тлі напружених відносин між Росією та Грузією завжди існував спокійний клімат у релігійній сфері, і грузинський патріарх неодноразово наголошував на необхідності контактів з Росією та її політичними лідерами.

Бі-Бі-Сі: Патріарха дуже шанують у грузинському суспільстві і до його думки завжди прислухаються. Чи очікують від цієї зустрічі конкретних результатів чи це просто візит ввічливості?

Рамаз Сакварелідзе: Справді, у патріарха виняткове місце у грузинському суспільстві і менталітет. Іліа Другий поки не говорить багато про цю зустріч, тому що не знає у якому напрямку рухатиметься діалог.

Я був у патріарха кілька днів тому і ми говорили про цю зустріч. Я йому тоді сказав: наскільки я знаю, однією з тем переговорів будуть російсько-грузинські відносини. Патріарх посміхнувся на мої слова і наголосив, що основна проблема – це Абхазія і Південна Осетія і, напевно, йтиметься про ці проблеми.

Грузинська патріархія не знає, що буде запропоновано російською стороною для полегшення вирішення цих проблем. Однак у Тбілісі налаштовані оптимістично, принаймні, мені так здалося.

У будь-якому випадку патріарх Іліа Другий сказав, що сам факт зустрічі з патріархом Кирилом – це вже позитив. Грузинський патріарх вважає, що російська церква намагатиметься рухатися у напрямку вирішення цих проблем.

Бі-Бі-Сі: Відносини Росії та Грузії після військового конфлікту у 2008 році лишаються напруженими. Владні політичні еліти уникають будь-яких контактів. Виходить, що патріарх Іліа Другий планує обговорювати не тільки релігійні, а і політичні питання?

Рамаз Сакварелідзе: На релігійному рівні обговорюються і політичні проблеми. Патріарх Іліа Другий часто звертається до нації і в кожному з цих звернень робиться акцент на тему Абхазії чи Південної Осетії. Цікаво, що не грузинський патріарх Іліа Другий вирішив обговорювати ці теми, а російський патріарх Кирило сам запропонував обговорити політичні аспекти російсько-грузинських відносин.

Бі-Бі-Сі: Чому зустріч вирішили провести в Києві? Україну використовують як нейтральну територію?

Рамаз Сакварелідзе: Ні, таких планів не було. Патріарх Іліа Другий і в Москву міг поїхати. Просто про зустріч грузинського і українського глав церков було домовлено завчасно. А патріарх Кирило вирішив підключитися до цієї зустрічі, це було його власна ініціатива. Він запропонував організувати зустріч під час його приїзду до Києва. Тому це вирішили не з географічних або політичних міркувань.