Брейвік постане перед норвезьким судом

Підозрюваний у скоєнні двох нападів у Норвегії у понеділок постане перед судом.

Підпис до фото,

Опівдні вся Норвегія вшанує загиблих хвилиною мовчання

Очікують, що 32-річний Андерс Берінг Брейвік пояснить, чим він керувався, коли влаштовував вибух бомби в Осло та стрілянину у молодіжному таборі на острові Утоя. Обидва напади трапилися в п’ятницю з різницею у кілька годин.

Жертвами цих атак стали більше 90 людей, доля кількох учасників табору досі невідома – їхні тіла не знайшли.

Поліція підтвердила, що Андерс Берінг Брейвік, якого звинувачують у скоєнні обох нападів, убив 85 людей, коли відкрив вогонь по учасниках молодіжного табору Робітничої партії на острові Утоя неподалік від Осло. Фото з місця подій.

Нині поліцейські використовують міні-підводні човни, щоби знайти тіла ще кількох людей. Припускають, що вони потонули, намагаючись втекти від нападника.

Ще щонайменше 7 людей загинули в Осло, коли в центрі міста у повітря злетіло начинене вибухівкою авто.

Підпис до фото,

Мешканці Осло у різний спосіб намагаються вшанувати загиблих

Поки що невідомо, чи буде виступ Брейвіка у суді публічним. Поліція просить про засідання за зачиненими дверима, але остаточне рішення ухвалить суд.

Опівдні за місцевим часом Норвегія вшанує загиблих хвилиною мовчання. Більшість жертв стрілянини – підлітки.

За словами поліцейських, Брейвік наполягає, що діяв один. Поліція провела рейд у столиці Норвегії у зв’язку із нападами, кількох людей заарештували, але згодом відпустили.

Місцеві ЗМІ повідомляють, що Брейвік багато років планував операцію.

За норвезьким законодавством Брейвіка можуть засудити до 21 року у в’язниці, але цей термін може бути подовжений, якщо буде вирішено, що він становить загрозу суспільству.

"Покарання за зраду"

Норвезька поліція каже, що незадовго до атак у п’ятницю, Андерс Берінг Брейвік опублікував в інтернеті маніфест у 1500 сторінок, де пояснював свої мотиви.

Підпис до фото,

Нескінченним потоком люди приносять квіти та свічки до імпровізованого вівтаря у центрі Осло

У документі йдеться про мультикультуралізм та імміграцію мусульман, а автор говорить, що є послідовником ордену тамплієрів. Це середньовічна християнська організація, яка брала участь у хрестових походах та, за деякими джерелами, була прихильницею ідеї про домінування білих людей.

У документі також ідеться про те, що європейський мультикультуралізм послабив національну самооцінку через те, що в документі названо "ісламською колонізацією Європи". Адвокат Брейвіка каже, що його клієнт хотів покарати автохтонних європейців за зраду їхньої спадщини.

"Це було необхідно"

Адвокат Гейр Ліпстад, який представляє Брейвіка, каже, що його клієнт визнає, що скоїв вибух та стрілянину та має намір пояснити свої мотиви в суді. Брейвік, за словами адвоката, також назвав свої дії жахливими, але необхідними. Більше про Брейвіка - тут.

Адвокат також підтвердив, що Брейвік готував атаки упродовж деякого часу.

Андерса Берінга Брейвіка звинувачують у вчиненні терористичних актів. У понеділок він постане перед суддями, які вирішать, чи залишатиметься він під вартою на період розслідування.

Повідомляють, що у Брейвіка могли бути зв’язки із ультраправими екстремістами.

Норвезька поліція не дає інформації щодо мотивів нападів, але припускають, що в обох випадках ціллю була правляча в Норвегії Робітнича партія.

Раніше в Норвегії були проблеми з неонацистськими угрупованнями, але вважалося, що вони здебільшого розформовані і більше не становлять суттєвої загрози.

Норвегія оплакує загиблих

Сотні людей приходять до собору в Осло, де залишають квіти та свічки, щоби вшанувати загиблих. В неділю в країні провели низку поминальних служб та процесій. Фото - тут.

До собору також прийшли кілька мусульман. Один із них, на ім’я Алі, каже, що з самого початку більшість людей пов’язали вибухи з Аль-Кайдою.

"Норвегія – це країна, яка приймає всіх. І коли я бачу норвежця, який скоїв це, я почуваюся шокованим. Він сповнений ненависті", - сказав Алі кореспонденту Бі-Бі-Сі.

Півтори години стрілянини

Підпис до фото,

Серед загиблих чимало підлітків, які брали участь у молодіжному таборі

Напередодні своє співчуття родичам загиблих висловив прем’єр-міністр Норвегії, а також король Гаральд і королева Соня.

Атаки рішуче засудила міжнародна спільнота. Свої співчуття та пропозицію про допомогу озвучив президент США Барак Обама.

Папа Римський Бенедикт XVI під час недільної служби висловив свій глибокий сум та закликав людей зійти з того, що він назвав "шляхом ненависті".

Свідки нападу на острові Утоя розказують про "жахливу картину", як високий блондин, одягнений у поліцейську форму, попросив людей зібратися в одному місці і почав розстрілювати.

Поліції знадобилися 45 хвилин, щоби дістатися острова, та ще стільки ж, щоб заарештувати нападника. Повідомляють, що він мав два види зброї, зокрема – 1 автоматичну гвинтівку.