Норвегія: закритий суд над Брейвіком почався

Осло Копирайт изображения Reuters
Image caption Норвегія вшанувала загиблих хвилиною мовчання

Чоловік, який визнав, що скоїв обидва терористичні напади у Норвегії минулої п'ятниці, постав перед судом.

Згідно із рішенням судді, слухання відбуваються за зачиненими дверима.

У Норвегії о 1200 за місцевим часом (1300 за київським) хвилиною мовчання вшанували жертв нападів.

32-річний Андерс Берінг Брейвік визнав, що здійснив бомбовий напад у центрі Осло та стрілянину в острівному молодіжному таборі, вбивши загалом щонайменше 93 людини. Щонайменше 96 людей зазнали поранень.

Поліція каже, що продовжує шукати зниклих безвісти, тому кількість жертв стрілянини на острові може зрости.

Як вважають, пан Брейвік має зв'язки із крайньо правими організаціями і планував ці напади кілька років.

Пан Брейвік сказав, що розповість у суді про свої мотиви. Раніше він назвав ті напади "жахливими, але необхідними".

Згідно із норвезькими законами, якщо його визнають винним, він може отримати максимальну міру покаранння - 21 рік за ґратами, але цей термін може бути подовженим, якщо в'язня визнають загрозою для суспільства.

Поліція просила, щоб засідання відбувалось за зачиненими дверима, щоб не надавати платформу для пана Брейвіка для виголошення своїх ідей.

За словами поліцейських, Брейвік наполягає, що діяв один. Поліція провела рейд у столиці Норвегії у зв’язку із нападами, кількох людей заарештували, але згодом звільнили.

"Покарання за зраду"

Норвезька поліція каже, що незадовго до атак у п’ятницю, Андерс Берінг Брейвік опублікував в інтернеті маніфест на 1500 сторінок, де пояснював свої мотиви.

Копирайт изображения AP
Image caption Нескінченним потоком люди приносять квіти та свічки до імпровізованого вівтаря у центрі Осло

У документі йдеться про мультикультуралізм та імміграцію мусульман, а автор говорить, що є послідовником ордену тамплієрів. Це середньовічна християнська організація, яка брала участь у хрестових походах та, за деякими джерелами, була прихильницею ідеї про домінування білих людей.

У документі також ідеться про те, що європейський мультикультуралізм послабив національну самооцінку через те, що в документі названо "ісламською колонізацією Європи". Адвокат Брейвіка каже, що його клієнт хотів покарати автохтонних європейців за зраду їхньої спадщини.

"Це було необхідно"

Адвокат Гейр Ліпстад, який представляє Брейвіка, каже, що його клієнт визнає, що скоїв вибух та стрілянину та має намір пояснити свої мотиви в суді. Брейвік, за словами адвоката, також назвав свої дії жахливими, але необхідними. Більше про Брейвіка - тут.

Адвокат також підтвердив, що Брейвік готував атаки упродовж деякого часу.

Андерса Берінга Брейвіка звинувачують у вчиненні терористичних актів.

Норвезька поліція не дає інформації щодо мотивів нападів, але припускають, що в обох випадках ціллю була правляча в Норвегії Робітнича партія.

Раніше в Норвегії були проблеми з неонацистськими угрупованнями, але вважалося, що вони здебільшого розформовані і більше не становлять суттєвої загрози.

Норвегія оплакує загиблих

Сотні людей приходять до собору в Осло, де залишають квіти та свічки, щоби вшанувати загиблих. В неділю в країні провели низку поминальних служб та процесій. Фото - тут.

До собору також прийшли кілька мусульман. Один із них, на ім’я Алі, каже, що з самого початку більшість людей пов’язали вибухи з Аль-Кайдою.

"Норвегія – це країна, яка приймає всіх. І коли я бачу норвежця, який скоїв це, я почуваюся шокованим. Він сповнений ненависті", - сказав Алі кореспонденту Бі-Бі-Сі.

Півтори години стрілянини

Копирайт изображения Reuters
Image caption Серед загиблих чимало підлітків, які брали участь у молодіжному таборі

Напередодні своє співчуття родичам загиблих висловив прем’єр-міністр Норвегії, а також король Гаральд і королева Соня.

Атаки рішуче засудила міжнародна спільнота. Свої співчуття та пропозицію про допомогу озвучив президент США Барак Обама.

Папа Римський Бенедикт XVI під час недільної служби висловив свій глибокий сум та закликав людей зійти з того, що він назвав "шляхом ненависті".

Свідки нападу на острові Утоя розказують про "жахливу картину", як високий блондин, одягнений у поліцейську форму, попросив людей зібратися в одному місці і почав розстрілювати.

Поліції знадобилися 45 хвилин, щоби дістатися острова, та ще стільки ж, щоб заарештувати нападника. Повідомляють, що він мав два види зброї, зокрема – 1 автоматичну гвинтівку.

Новини на цю ж тему