Брейвік зізнався, що "у нього є спільники"

Більше ста тисяч людей зібралися біля собору у центрі столиці Осло згадати жертв нападу, під час якого було вбито 76 людей у п'ятницю.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Норвегія оплакує загиблих

Люди принесли квіти, плакали, підтримували один одного і співали гімн країни.

До собору також прийшли кілька мусульман. Один із них, на ім’я Алі, каже, що з самого початку більшість людей пов’язали вибухи з Аль-Кайдою.

"Норвегія – це країна, яка приймає всіх. І коли я бачу норвежця, який скоїв це, я почуваюся шокованим. Він сповнений ненависті", - сказав Алі кореспонденту Бі-Бі-Сі.

Нападник міг мати спільників

Норвезька поліція розслідує можливість того, що нападник Андерс Берінг Брейвік діяв не самостійно і мав спільників. Під час закритого слухання справи пан Брейвік сказав у суді, що він був частиною мережі і "в його організації є ще два осередки".

Брейвік зробив таку заяву під час першого дня судових слухань за звинуваченнями у скоєнні бомбового нападу в Осло та стрілянині в острівному молодіжному таборі.

Поліція у понеділок змінила кількість загиблих в обох нападах. Вона сказала, що кількість загиблих становить 76 осіб. Восьмеро людей загинули під час бомбового нападу у центрі Осло, ще 68 під час стрілянини на острові Утоя. Раніше повідомляли про 93 загиблих.

Андерс Берінг Брейвік сказав, що ці напади є "шоковим сигналом" усім громадянам Норвегії.

Копирайт изображения AFP Getty Images
Image caption Брейвік називав свої напади "жахливими, але необхідними"

Його затримали на 8 тижнів у п'ятницю на острові Утоя, де він зчинив хаотичну стрілянину.

Норвезька поліція просить, щоби Брейвік залишався у повній ізоляції перші 4 тижні.

Закритий суд

Суддя Кім Хегер погодився, що Брейвік не отримуватиме листів та не зустрічатиметься із відвідувачами, окрім свого адвоката.

Брейвіка звинувачують у тероризмі. Суддя сказав, що Брейвік зізнався, що здійснив обидва напади, але не визнав себе винним у висунутих проти нього звинуваченнях.

Згідно із рішенням судді, слухання відбуваються за зачиненими дверима.

У Норвегії о 1200 за місцевим часом (1300 за київським) хвилиною мовчання вшанували жертв нападів.

Згідно із останніми повідомленнями, щонайменше 96 людей зазнали поранень.

Як вважають, Брейвік має зв'язки із крайньо-правими організаціями і планував ці напади кілька років.

Згідно із норвезькими законами, якщо його визнають винним, він може отримати максимальну міру покарання - 21 рік за ґратами, але цей термін може бути подовженим, якщо в'язня визнають загрозою для суспільства.

Поліція просила, щоб засідання відбувалось за зачиненими дверима, щоб не надавати платформу для пана Брейвіка для виголошення своїх ідей.

"Покарання за зраду"

Норвезька поліція каже, що незадовго до атак у п’ятницю Андерс Берінг Брейвік опублікував в інтернеті маніфест на 1500 сторінок, де пояснював свої мотиви.

У документі йдеться про мультикультуралізм та імміграцію мусульман, а автор говорить, що є послідовником ордену тамплієрів. Це середньовічна християнська організація, яка брала участь у хрестових походах та, за деякими джерелами, була прихильницею ідеї про домінування білих людей.

У документі також ідеться про те, що європейський мультикультуралізм послабив національну самооцінку через те, що в документі названо "ісламською колонізацією Європи". Адвокат Брейвіка каже, що його клієнт хотів покарати автохтонних європейців за зраду їхньої спадщини.