Нижчі ціни на російський газ можливі

Італійська компанія Edison перша серед європейських споживачів російського газу домоглася від Газпрому зниження ціни на той товар.

Копирайт изображения AFP
Image caption Великий Газпром змушений був поступитися маленькій Edison

За інформацією газети Коммерсант, російський постачальник-монополіст пішов на поступки після того, як Стокгольмський арбітражний суд лише почав розгляд скарги Edison, поданої влітку 2010 року. Італійська компанія не називає нових цін, які їй вдалося виторгувати у Газпрому під загрозою судового рішення, однак за словами голови Edison Брюно Лескера, відтепер при обчисленні вартості російського газу враховуться ринкові умови, що змінилися.

"Російська сторона погодилася переглянути ціну газу, виходячи з того, що упродовж останніх кількох років ціни на італійському газовому ринку падали", - сказав Лескер, уточнивши лише, що сума знижки на 2011 рік становитиме для Edison 200 мільйонів євро.

Тепер, коли італійській компанії вдалося домовитися про прийнятні для неї ціни, вона обіцяє припинити арбітражний розгляд ініційованої нею скарги. Журнал Експерт називає ту обіцянку єдиною поступкою в обмін на дешевший газ, попри те, що Газпром сподівався отримати у власність ще й якусь частку акцій італійської компанії.

Приклад для інших

Edison купує щороку лише 2 мільярди кубометрів російського газу, відтак зменшення ціни на нього не дуже позначиться на фінансовому становищі Газпрому. Однак, як пише Коммерсант, це може стати небезпечним для російського монополіста прецедентом у його переговорах із іншими, більш потужними споживачами природного газу.

Зниження цін на російський газ та перегляду довготермінових контрактів вимагають всі найбільші європейські клієнти Газпрому, хоча ще ніхто з них не звертався до арбітражного суду.

Італійські газові компанії, зокрема, і ENI, мають тісні бізнесові звязки із російським Газпромом, співпрацюючи у кількох великих проектах транспортування газу із Росії до Південної Європи, а російський прем’єр Володимир Путін та італійський прем’єр Сільвіо Берлузконі неодноразово демонстрували прихильність один до одного і дружні стосунки.

Італійська ж компанія Edison, натхненна результатом судового впливу на Газпром, подала позови до арбітражного суду й на інших постачальників газу, зокрема, на катарський Rasgas.

Україна скаржиться, але не в суді

Україна також намагається отримати знижки ціни на російський газ, однак поки що поступу у переговорах немає. Та й власне переговорів як таких ще не було. За півтори року президентства Віктора Януковича, який обіцяв домовитися про дешевий російський газ, лише нещодавно була створена робоча група для обговорення газових питань.

Згідно з формулою ціноутворення, закладеною в російсько-українські газові контракти за урядування Юлії Тимошенко, у квітні – травні 2011 року російський газ для українців коштував майже 297 доларів за тисячу кубометрів, подорожчавши порівняно з першим кварталом року майже на 35 доларів. З липня та ціна зросла до 354 доларів, а з жовтня має зрости до 400 доларів.

Президент Віктор Янукович неодноразово заявляв, що подорожчання газу для України становить загрозу для її економіки.

Газпром на умовляння уряду, сформованого Партією регіонів, поки що відповідає пропозиціями про створення з Нафтогазом спільного підприємства, яке б могло контролювати роботу української газотранспортної системи.

У стосунках з європейськими споживачами Газпром, заявляючи про відсутність намірів знижувати ціни, мотивує це рекордними обсягами споживання Європою газу в 2010 році. Торік частка російського газу на європейському ринку була найбільшою і становила 23%.