У Норвегії пройшли демонстрації у пам'ять загиблих

Демонстрації зі смолоскипами та квітами пройшли по всій Норвегії: у такий спосіб люди вшанували пам'ять загиблих внаслідок двох терористичних атак минулої п'ятниці.

Копирайт изображения Reuters
Image caption До імпровізованого вівтаря у центрі Осло нескінченним потоком приносять квіти та свічки

Люди несли у руках запалені свічки, співали гімни та обіймали один одного. Прем'єр-міністр Норвегії Єнс Столтенберг сказав, що беручи участь у цих заходах, люди кажуть чітке "так" демократії.

В Осло зібралися більш як 100 тисяч людей. За словами крон-принца Хаакона, тієї ночі "вулиці були сповнені любові".

За останніми даними жертвами двох нападів стали 76 людей, більше 90 - зазнали поранень. Восьмеро з них загинули внаслідок вибуху бомби у центрі Осло, решта - під час стрілянини на острові Утоя, де був молодіжний табір для прихильників правлячої у Норвегії Робітничої партії.

У скоєнні обох злочинів звинувачують Андерса Берінга Брейвіка. Напередодні він з'явився у суді, де визнав, що скоїв напади, але відкинув звинувачення у тероризмі.

Норвезька поліція розслідує можливість того, що нападник Андерс Берінг Брейвік діяв не самостійно і мав спільників. Під час закритого слухання справи пан Брейвік сказав у суді, що він був частиною мережі і "в його організації є ще два осередки".

Андерс Берінг Брейвік сказав, що ці напади є "шоковим сигналом" усім громадянам Норвегії.

Його затримали на 8 тижнів у п'ятницю на острові Утоя, де він зчинив хаотичну стрілянину.

Суд за зачиненими дверима

Копирайт изображения Getty
Image caption Норвезький крон-принц сказав, що вулиці Осло наповнилися любов'ю

Норвезька поліція просить, щоби Брейвік залишався у повній ізоляції перші 4 тижні.

Суддя Кім Хегер погодився, що Брейвік не отримуватиме листів та не зустрічатиметься із відвідувачами, окрім свого адвоката.

Згідно із рішенням судді, слухання відбуваються за зачиненими дверима. Про це попросила поліція та прокурори, щоби не надавати Брейвіку платформу для виголошення своїх ідей.

Як вважають, Брейвік має зв'язки із крайньо-правими організаціями і планував ці напади кілька років.

Згідно із норвезькими законами, якщо його визнають винним, він може отримати максимальну міру покарання - 21 рік за ґратами, але цей термін може бути подовжений, якщо в'язня визнають загрозою для суспільства.

"Покарання за зраду"

Копирайт изображения AFP Getty Images
Image caption Брейвік називав свої напади "жахливими, але необхідними"

Норвезька поліція каже, що незадовго до атак у п’ятницю Андерс Берінг Брейвік опублікував в інтернеті маніфест на 1500 сторінок, де пояснював свої мотиви.

У документі йдеться про мультикультуралізм та імміграцію мусульман, а автор говорить, що є послідовником ордену тамплієрів. Це середньовічна християнська організація, яка брала участь у хрестових походах та, за деякими джерелами, була прихильницею ідеї про домінування білих людей.

У документі також ідеться про те, що європейський мультикультуралізм послабив національну самооцінку через те, що в документі названо "ісламською колонізацією Європи". Адвокат Брейвіка каже, що його клієнт хотів покарати автохтонних європейців за зраду їхнього спадку.