Проблеми з боргами загрожують переобранню Обами?

Президент США Барак Обама разом з демократами і республіканцями впродовж тижнів намагаються досягти компромісу щодо боргової кризи. Країна може зіткнутися з "технічним дефолтом", але навіть на тлі такої перспективи жодна зі сторін - ані республіканці, ані демократи - не хочуть поступитися.

Копирайт изображения Reuters

Уже й МВФ закликав американський уряд швидко діяти, аби підняти верхню допустиму межу національного боргу США, так звану "боргову стелю", і порозумітися. Наразі верхня межа держборгу становить 14,3 трильйони доларів, що, на думку багатьох експертів, є високим показником.

Останній термін для досягнення згоди - 2 серпня. Якщо до цього дня Конгрес не проголосує за збільшення ліміту національного боргу, Міністерство фінансів США оголосить, що не зможе розрахуватися з державним боргом країни. Це, за словами експертів, становитиме серйозну загрозу для американської економіки, і може вплинути в цілому на одужання світової економіки від міжнародної фінансової кризи.

Республіканці проти демократів

Чому сторони не можуть дійти компромісу пояснюється кількома факторами.

По-перше, для республіканців є неприйнятним надмірне втручання держави в економіку. Вони називають це "соціалізмом".

Республіканці гостро критикували величезні грошові вливання адміністрації Обами в економіку. Натомість, чинна адміністрація цим пишається і твердить, що саме так зупинили рецесію.

Республіканці натомість вважають, що треба дати можливість приватному сектору підняти економіку.

У своїх пропозиціях щодо вирішення проблеми з держборгом республіканці також вимагають від адміністрації Барака Обами скоротити державні витрати, припинити фінансово стимулювати економіку, щоб хоча б майбутньому досягти скорочення національного боргу.

Такий "скепсис до держави" можна почути у кожному виступі республіканців на американському телебаченні.

Нехай багаті платять

Демократи хочуть владнати проблему з держборгом, піднявши податки для найзаможніших американців. Отримані гроші, на їхню думку, можна буде використати на такі державні програми, як нова реформа з охорони здоров'я. Обама пропонує більшу державну підтримку цієї сфери.

Пропозиції республіканців демократи відверто відкидають, побоючись, що скорочення державних вливань в економіку може знову призвести до рецесії, а це загрожує адміністрації Обами провалом на майбутніх президентських виборах.

Саме вибори є важливим фактором у нинішній "війні" між демократами і республіканціям.

Спікер палати представників республіканець Джо Бейнер виніс на обговорення проект скорочення видатків на 1,2 трильйона доларів впродовж 10 років. Демократи ж хочуть одразу досягти державних скорочень на 2,4 трильйони доларів.

Відкладати у часі вирішення проблеми державного боргу є абсолютно неприйнятним для нинішньої адміністрації.

Вважають, що розтягування цієї проблеми на нову президентську кампанію Обами матиме фатальні наслідки для можливості його переобрання.