Що чекати Україні у разі дефолту у США

Поки влада США вирішує, як уникнути дефолту, українські урядовці дотримуються різних поглядів щодо впливу цієї події на Україну. Експерти ж вважають, що саме нестабільність із євро, єною та нафтою гарантує, що проблему із доларом має бути вирішено у той чи інший спосіб.

Копирайт изображения Getty
Image caption Американські долари вже не є справою лише США, а відтак, бути чи не бути дефолту у цій країні, стосується не тільки американців

До 2 серпня законодавчий орган США, Конгрес має вирішити, чи підвищувати граничний рівень державного боргу. Якщо цього не відбудеться, то країна буде змушена оголосити про перший за свою історію дефолт, тобто, неспроможність вчасно обслуговувати зовнішні зобов’язання. Утім, оскільки ніхто не має сумнівів щодо наявності у США всіх необхідних ресурсів, цей дефолт експерти називають суто "технічним".

Президент США Барак Обама закликав конгресменів знайти компроміс, проте і представники Демократичної партії при владі, і опозиціонери-республіканці твердять, що їхній проект подолання боргової кризи є найкращим.

Голова апарату президента Обами Білл Дейлі твердить, що дефолту не буде, і що демократи та республіканці мусять дійти компромісу, бо ніхто не захоче нести відповідальність за той хаос, що виникне після 2 серпня у разі, як відповідне рішення не буде ухвалене.

Водночас оглядачі не виключають і можливості того, що президент США накладе вето, якщо конгресмени ухвалять законопроект, запропонований спікером палати представників, республіканцем Джоном Бейнером, який передбачає збільшення ліміту державного боргу із одночасним скороченням бюджетних витрат.

Цьогорічний дефіцит бюджету США складає 1,5 трильйона доларів, а весь національний борг дорівнює 14,3 трильйонам доларів. Його подальше збільшення не може бути змінене без рішення Конгресу. Утім, за останні роки цей ліміт переглядався понад 10 разів. Проте нині республіканці відмовляються підтримувати збільшення граничного рівня боргу без скорочення державних видатків та лібералізації податків.

Копирайт изображения BBC World Service

На тлі цих суперечок долар уже почав втрачати вартість відносно інших головних валют світу.

В Україні все спокійно?

Відновлення української економіки гарантує, що за будь-якого розвитку подій у США курс гривні залишатиметься стабільним - вважає український прем’єр Микола Азаров: "Сьогодні в Україні абсолютно стабільна, як ніколи раніше, фінансова ситуація".

Він також підкреслив, що уряд створив міцний запас державних ресурсів, зокрема, газу та та зерна. Відтак, як запевняє прем’єр, "курс гривні є і залишатиметься безперечно стабільним, бюджетна та грошово-кредитна політика - зваженою та узгодженою між урядом та НБУ".

У Національному банку поділяють погляди прем’єра. Там кажуть, що курс гривні найближчим часом зберігатиме стабільність і не виходитиме за межі валютного коридору у 7,8-8 гривень за долар.

Водночас віце-прем’єр та міністр соціальної політики Сергій Тігіпко вважає, що у разі, як у США таки відбудеться дефолт, то це не може не позначитися на Україні. Він також твердить, що в Україні реакцію на події у США можна очікувати вже наступного дня через фактичну прив'язку гривні до долара та велику частку американської валюти у зовнішніх розрахунках.

"Дуже для нас може бути погана ситуація", - каже віце-прем’єр і пояснює свої прогнози так:

"Світ є настільки глобальним і настільки залежить від економіки США, що у разі, як не буде ухвалене остаточне рішення, то це призведе до девальвації долара. Безумовно, це вплине на увесь світ і, безумовно, це вплине на Україну. У нас половина валютних резервів у доларах у Національному банку сформована, половина зовнішньої торгівлі - у доларах".

Хаос гарантує стабільність

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Сергій Тігіпко вважає, що дефолту США не буде, а якби був, то наслідки були б для України відчутні

Завідувач відділу зовнішньоекономічної політики Національного інституту стратегічних досліджень Ірина Клименко каже, що американські політики просто мусять домовитися, бо поширення долара у світі та його вплив на глобальну економіку фактично означає, що долар "не належить лише американцям".

Але навіть якщо події розвиватимуться за найгіршим сценарієм, коли конгресменам не вдасться домовитися про компроміс, або якщо президент Обама накладе вето на запропонований республіканцями законопроект, то дефолт можна буде вважати суто технічним, каже Ірина Клименко.

Більше значення буде мати підрив довіри до американського долара як світової валюти. Проте тут, як вважає експерт, ситуацію рятує інша нестабільність:

"Просто вкладати зараз особливо немає куди. Із євро теж дуже складна ситуація. Була ще єна, але аналітики вже починають говорити про третє загублене десятиліття для японської економіки, відповідно, і валюта не така надійна. Залишаються хіба що золото та нафта як альтернатива, але це не такі ліквідні активи, якими є гроші".

Експерт Національного інституту стратегічних досліджень також каже, що, з одного боку, зважаючи на частку доларів в українських валютних резервах, проблеми із доларом мають відбитися і на Україні, але з іншого боку, колапс кількох найбільших американських банків під час кризи 2008-2009 років мав відчутний, але не катастрофічний вплив на українську валютну та грошову систему.

Ірина Клименко також вважає, що українцям, які звикли зберігати свої заощадження у доларах чи євро треба намагатися не піддаватися паніці і спекуляціям, які неодмінно відбуватимуться на ринку найближчим часом. Водночас, як каже експерт, саме нестабільність наразі є головним стабілізуючим фактором світової економіки:

"Зараз усі валюти є хиткими, їхні перспективи - невідомі, але ця загальна нестабільність дає баланс і розуміння того, що обвалу зараз не має бути. Загалом, це як у тому жарті, коли кажуть, що ту валюту, яку зараз купиш, саме вона і обвалиться незабаром", - каже пані Клименко.

Новини на цю ж тему