Вчені сумніваються, що птахи походять від динозаврів

Рештки динозавра розміром з курча, знайдені в Китаї, можуть спростувати давно усталену теорію про походження птахів.

Копирайт изображения xing lida liu yi
Image caption Так уявляє одну із знахідок в Китаї художник

Впродовж 150 років титул найдревнішого птаха належав одному створінню, яке також розглядали як один із яскравих прикладів еволюції в дії і крок вбік від динозаврів.

Археоптерикса, рештки якого виявили в Баварії в 1861 році, вважали "священною коровою" для науки. Але нові знахідки ставлять під сумнів його першість і взагалі змушують науковців припускати, що то був всього лиш ще один пернатий динозавр, а не перехідна ланка між видами.

Тепер уже добре відомий китайський палеонтолог професор Ху Хінг не має сумнівів, що його нове відкриття нарешті скидає археоптерикса із п'ядесталу.

Копирайт изображения spl
Image caption Археоптерикс - одна з найвідоміших решток з усіх викопаних

Його команда розповіла про знахідку у журналі Nature. Ідеться, зокрема, про створіння, яке тепер називають х'яотингія - воно жило на Землі в часи Юрського періоду, 155 мільйонів років тому.

Ретельно вивчивши рештки кісток цієї знахідки, що вмістилася б на долоні, і порівнявши їх, професор Хінг дійшов висновку, що і археоптерикс, і х'яотингія є зовсім не птахами, а динозаврами одного виду. За його словами, є багато підстав так вважати.

Хто перший?

Відтак, тепер за вакантний титул найдревнішого птаха можуть змагатися кілька видів, що їх виявили впродовж останнього десятиліття на території Китаю. Приміром, дуже маленький пернатий динозавр епідексіптерикс, яким мав чотири довгі пір'їни на хвості, хоча не доведено, що він вмів літати.

Або ж істота, яка жила 120 мільйонів тому, в крейдяний період - джехолорніс. Це був відносно великий птах, приблизно як індичка.

І ще один кандидат - сапеорніс. Цей примітивний птах завдовжки приблизно 33 сантиметри жив у період 110-120 мільйонів років тому.

Жахіття для науковців

Інші науковці погоджуються, що нові відкриття докорінно змінюють уявлення про птахів. Професор Лоуренс Вітмер з університету в Огайо каже, що багато років походження птахів і те, як вони розвинули здатність літати, розглядали через призму археоптерикса. Однак, якщо відійти від нього, то виникає багато нових гіпотез.

Копирайт изображения Z.CHUANG X.LIDA
Image caption Пращур птахів - можливо, такий?

Тож тепер науковці зовсім заплуталися з приводу межі між динозаврами та птахами.

"Це схоже на жахіття для тих із нас, хто намагається зрозуміти це. Якщо поглянути назад в Юрський період, то всі ці представники примітивних видів дуже схожі між собою", - каже професор і додає, що цей еволюційний вузол справді важко розв'язати.

Вчені визнають, що через такі відкриття, які зробив професор Хінг, картина еволюції може змінювати барви, залежно від того, під яким кутом на неї дивитися. Професор Вітмер стверджує, що наразі у спробах визначити найперших птахів мало однозначного, а подальші дослідження можуть миттю змінити уявлення:

"Реальність полягає у тому, що наступні знайдені решки можуть віднести археоптерикса назад до птахів. Це справді захоплює".