Дубина: Борг РУЕ передали Нафтогазу з подачі Газпрому

Екс-керівник Нафтогазу Олег Дубина під час свідчень у суді, де розглядається "газова" справа проти колишнього прем’єра Юлії Тимошенко, заявив, що саме російський Газпром висунув ідею передати борг компанії-посередника РосУкрЕнерго українському Нафтогазу.

Image caption Україно-російські газові контракти у січні 2009 року підписували голова українського Нафтогазу Олег Дубина та керівник російського Газпрому Олексій Міллєр. Проте підписання відбувалося за присутності українського та російського прем’єрів - Юлії Тимошенко та Володимира Путіна.

"На той момент існував борг 2,8 мільярдів доларів, і закупівля 11 мільярдів кубометрів газу – це було вимогою російської сторони для того, щоб був погашений цей борг. Мене здивувало, що після підписання цих угод російська сторона почала стверджувати, що це було нашою ініціативою", - заявив Олег Дубина.

Саме ця переуступка боргу, а також усунення посередника від постачання до України російського газу та перехід на прямі контракти між Нафтогазом і Газпромом лягли в основу чинних україно-російських газових угод, укладених 19 січня 2009 року.

Тепер ці угоди стали приводом для звинувачень, висунутих проти екс-прем‘єра Юлії Тимошенко, у тому, що нові угоди та принципи формування ціни на російський газ для України призвели до суттєвих збитків бюджету. Від приходу до влади у лютому 2010 року президент Віктор Янукович та його команда безуспішно намагаються домогтися від Росії перегляду угод січня 2009 року. Подробиці тут

Крім того, згодом один із власників РосУкрЕнерго Дмитро Фірташ оскаржив у міжнародному комерційному арбітражі у Стокгольмі законність переуступки боргу Нафтогазу та вилучення із українських підземних сховищ газу, що належав цій компанії, як оплату боргу. Стокгольмський арбітраж виніс рішення на користь РосУКрЕнерго, і Києву довелося повертати тій компанії не лише газ, але й сплачувати штраф. Подробиці тут

Екс-керівник Нафтогазу також заявив у суді, що, на його думку, тодішній президент України Віктор Ющенко підтримував компанію РосУкрЕнерго:

"Я вважаю, що Віктор Андрійович скоріше підтримував, ніж ні, компанію РосУкрЕнерго", - заявив Олег Дубина.

Відповідаючи на запитання самої Юлії Тимошенко, чи можна вважати бажання зберегти РосУкрЕнерго як посередника із імпорту газу до України причиною того, що президент Ющенко відкликав пана Дубину із газових переговорів у Москві, екс-керівник Нафтогазу відповів: "Ющенко відкликав мене з переговорів, але директиви президента вказували на те, що треба перейти на прямі відносини".

Олег Дубина також припустив, що саме під впливом тодішнього президента Ющенка Україна втратила можливість отримувати альтернативний газ із Узбекистану та Туркменістану.

Віктора Ющенка також викликали до суду у справі Тимошенко як свідка, проте з’ясувалося, що екс-президент нині перебуває за межами України.

Олег Дубина також розповів у суді, що як керівник Нафтогазу він спочатку відмовлявся підписувати нові газові угоди із Газпромом, але зробив це, коли Юлія Тимошенко показала йому директиви, які, за її словами, були затверджені урядом. Водночас пан Дубина заявив, що усвідомлював: навіть якби він відмовився підписувати угоди, за нього це могли б зробити тодішній міністр енергетики Юрій Продан чи його заступник у Нафтогазі Ігор Діденко.

Екс-керівник Нафтогазу також припустив, що у разі, як нинішнє керіництво країни хотіло б розірвати чинні газові угоди з Росією, це могло б відбутися без жодних штрафних санкцій з боку Газпрому. За його словами, штрафні санкції можуть бути застосовані тільки у разі, як Україна недобиратиме весь законтрактований в угодах обсяг газу.