Ісландську конституцію писали в соцмережах

Ісландія з великою вірогідністю стане першою країною, яка ухвалить Конституцію, написану за допомогою соціальних мереж.

Над проектом закону працювали 25 звичайних ісландців, а також сотні інших охочих, які долучалися до проекту онлайн.

Тисячі людей, використовуючи Facebook, Twitter та YouTube, надсилали свої пропозиції або ж спостерігали за обговоренням проекту наживо.

Останню версію Основного закону вже передали на розгляд до парламенту.

Якщо проект Конституції ухвалять у нинішньому вигляді, ісландська громадськість матиме більше впливу на законотворчу діяльність, а також буде збільшений парламентський контроль за діяльністю уряду. Крім того, у документі посилили розділи про захист природи та ресурсів, а особливий наголос зроблений на дотриманні прав наступних поколінь у цій сфері.

Після фінансової кризи 2008 року, яка сильно вдарила по Ісландії, довіра населення до влади опустилася до рекордно низького рівня. Люди відчували, що їх зрадили.

Саме тому вирішили, що прозорість має лежати в основі написання нової Конституції, і до цього процесу долучили широку публіку: поділитися своїми ідеями запросили всіх.

Спеціальна Конституційна рада з квітня щотижня публікувала звіти онлайн-внесків. Остаточну версію Конституції затвердять на референдумі.

В Ісландії живе близько 320 тисяч людей, половина з них мають свої сторінки на одній лише соціальній мережі Facebook. При цьому більш як 80 відсотків домогосподарств країни обладнані доступом до інтернету.