Ситуація в Іраку гірша, ніж кажуть військові

Авторитетний радник уряду США з питань Іраку вважає, що військові серйозно недооцінюють небезпеку нинішньої ситуації у цій близькосхідній країні.

Копирайт изображения Reuters

Ірак зараз - набагато більш неспокійне місце, ніж рік тому, йдеться у доповіді спеціального генерального інспектора у справах відновлення країни Стюарта Боуена, підготовленій Конгресу США.

За підрахунками Боуена, число вбивств американських військових та іракських високопосадових осіб у країні зросла, як і кількість вибухів у Багдаді.

Наприклад, у червні, що став найкривавішим місяцем для армії США за два роки, в Іраку загинуло 15 американських військовослужбовців. Крім того, за останні місяці почастішали вбивства іракських чиновників.

Ця доповідь суперечить оцінкам американської армії, які зазвичай звучать набагато позитивніше.

Представники збройних сил США відмовилися коментувати доповідь.

Тим часом, Вашингтон планує до кінця року повернути додому із Іраку 47 000 американських військових, незважаючи на побоювання, що іракські сили поки не готові взяти на себе повну відповідальність за безпеку в країні.

Барак Обама запропонував залишити в Іраку 10 тисяч американських військових з метою підготувати іракські сили безпеки.

Стюарт Боуен робить висновок, що Ірак залишається "вкрай небезпечним місцем для роботи".

"За моїми оцінками, там зараз небезпечніше, ніж рік тому", - зазначає інспектор.

У той час як дії іракських та американських сил безпеки призвели до зниження активності повстанців-сунітів, шиїти, навпаки, стали активнішими, йдеться у доповіді.

На шиїтів покладають відповідальність за смерть американських військових, а також за зростання числа ракетних нападів на міжнародну зону Багдада і посольство США.

На додаток до цього, у доповіді Боуен називає "дуже нестабільною" провінцію Діяла на кордоні з Іраном, де жертвами регулярних вибухів стають десятки людей.

Боуен також звинуватив збройні сили США у тому, що у своїх звітах військові прикрашають стан справ в країні.

Так, у травні в офіційному звіті армії мовилося, що тенденції щодо безпеки в країні "дуже-дуже позитивні".

Але такими їх можна назвати лише у порівнянні із 2007-м роком, коли країна була на межі громадянської війни, підкреслюється у доповіді.