Рада безпеки ООН може обговорити події у Сирії

Копирайт изображения Reuters
Image caption У Хамі армія стріляла по мирному населенню, більше сотні загиблих

Екстрене засідання, за попередніми даними, може відбутися вже в понеділок.

Провідні країни світу вже різко засудили дії сирійського уряду проти мирного населення, які призвели до загибелі десятків людей.

Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун заявив, що Дамаск несе відповідальність "за всі акти насильства, які мають місце" стосовно населення.

Президент США Барак Обама виступив із заявою, в якій засудив дій сирійського керівництва проти свого народу. Німеччина, яка нині головує у Раді безпеки ООН, стала ініціатором скликання позачергового засідання. Офіційно засудили дії сирійського уряду також Франція та Італія.

В неділю уряд Сирії розпочав інтенсивні операції проти незгодних з політикою президента Башара Асада в місті Хама. Туди було введено війська. Загинуло близько 130 активістів антиурядових виступів.

Однак сирійський уряд стверджує, що війська були надіслані для того, щоб знести барикади, зведені протестувальниками. На це відреагувало американське посольство в Дамаску, звідки надійшла заява про те, що уряд Сирії розпочав "повномасштабні військові дії" проти народу.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Кількість жертв невідома, але медики говорять, що це десятки людей

Свідки кажуть, що в неділю підрозділи за підтримки танків увійшли у місто Хама і відкрили гарматний та кулеметний вогонь по людях. Лікарі говорять, що шпиталі переповнені пораненими і мертвими людьми.

Якщо учасники антиурядових протестів кажуть про понад сотню вбитих з свого боку, офіційна влада повідомляє про втрати серед військових- загинуло 5 солдатів, а також полковник.

Хама - один із центрів антиурядових виступів, учасники яких вимагають відставки президента Башара Асада. Це четверте за кількістю мешканців місто Сирії, його населення перевищує 600 тисяч. Урядові війська були направлені до Хами ще кілька тижнів тому, проте досі вони не штурмували центральну частину міста, обмежуючись проведенням арештів у передмістях.

Оглядачі кажуть, що цим нападом армія показує, що не дозволить проводити широкомасштабні протести перед Рамаданом. Прогнозується, що під час Рамадану кількість учасників протестів може зрости.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Над містом Хама здіймається дим

Протести проти режиму президента Башара Асада тривають з середини березня. Учасники протестів твердять, що за цей час було вбито 1500 мітингувальників і 350 працівників служб безпеки.

8 липня Хаму відвідали посли США та Франції в Сирії. Після цього візиту офіційний Дамаск звинуватив США і Францію у втручанні у внутрішні справи держави, а на посольства цих країн в столиці Сирії напали прихильники Башара Асада.

Наприкінці березня цього року хвиля антиурядових виступів на Близькому Сході докотилася до Сирії. Президент країни Башар Асад до цього заявляв, що його країна убезпечена від революцій.

Коли почалися протести, влада жорстоко розігнала демострантів, а потім пообіцяла реформи.

19 квітня уряд країни заборонив проведення будь-яких демонстрацій у країні. До липня кількість жертв через сутички демонстрантів із поліцією досягли півтори тисячі людей. Повідомляють також, що загинуло близько 350 співробітників служб безпеки.

Близько 12 тисяч демонстрантів було арештовано, близько трьох тисяч - вважаються зниклими безвісти.

Оглядачі нагадують, що у 1982 році в Хамі відбулося повстання проти режиму Хафеза Асада, батька нинішнього президента Сирії. Під час придушення повстання загинуло близько 20 тисяч осіб.