У справі Тимошенко опитали трьох екс-міністрів

Попри те, що до суду у "газовій" справі проти Юлії Тимошенко, викликали п'ятьох колишніх міністрів, свідчення встигли дати лише троє: Юрій Єхануров, Іван Вакарчук та Йосип Вінський.

Копирайт изображения AFP
Image caption У слуханнях оголосили перерву до 4 серпня

Суддя Родіон Кірєєв оголосив перерву у засіданні до ранку четверга. Упродовж перерви з матеріалами справи має ознайомитися новий адвокат екс-прем'єра Юрій Сухов. Сам він просив про значно більший термін - 8 тижнів.

Тимошенко і Єхануров не поділили RUE

В рамках "газової" справи Юлію Тимошенко звинувачують у перевищенні службових обов'язків та завданні державі величезних збитків. Укладені у 2009 році контракти з Росією про постачання природного газу нинішня влада називає невигідними та домагається їхнього перегляду. Ті угоди поклали край черговому газовому протистоянню між Росією та Україною.

Першим з екс-міністрів у понеділок свідчив колишній глава міністерства оборони Юрій Єхануров. Допит протривав близько 5 годин. При цьому, як повідомляють ЗМІ, більшість питань ставили сама Юлія Тимошенко та її адвокат, і стосувалися вони переважно компанії RosUkrEnergo.

Так, Тимошенко казала, що вихід тієї компанії на газовий ринок України і спричинив газову кризу 2009 року. В одному зі своїх запитань до Єханурова екс-прем’єр припустила, що він сприяв появі газового посередника RosUkrEnergo і міг бути проти укладання газових угод з Росією у 2009 році, оскільки вони усували посередницьку компанію.

Єхануров, своєю чергою, відкинув припущення Тимошенко, заявивши, що не сприяв появі тієї компанії і що вона розпочала свою діяльність набагато раніше.

Вінський захищав Тимошенко, а Вакарчук нічого не знав

Крім того, у понеділок у суді свідчили екс-міністр транспорту та зв’язку Йосип Вінський та екс-міністр освіти і науки Іван Вакарчук.

Так, Вінський, виступаючи в суді, сказав, що проблема з газовими угодами, укладеними Тимошенко, полягає у самій системі влади, яка не є збалансованою.

"Я думаю, що через деякий час ми в цій залі можемо судити іншого прем’єр-міністра. … На жаль, у нас газ – це політична тема", - сказав він, додавши, що необхідна реформа "Нафтогазу", яка би завадила урядові втручатися в діяльність компанії.

Вінський також сказав, що ціна, яку озвучили на засіданні уряду 19 січня 2009 року, здалася йому високою, і, на його думку, треба було продовжити переговори.

Натомість, екс-міністр освіти та науки Іван Вакарчук сказав, що не пам’ятає деталей газових переговорів, оскільки це не входило до його компетенції.

Екс-прем’єр-міністр та лідер однієї з опозиційних сил Юлія Тимошенко наполягає, що висунуті проти неї звинувачення "політично вмотивовані", а суддею, який веде засідання, керують в Адміністрації президента.

Натомість представники влади заявляють, що справи, порушені проти екс-прем'єр-міністра та екс-посадовців з її уряду, є частиною масштабної боротьби з корупцією в Україні і не пов'язані з їхньою політичною позицією.

Низка міжнародних організацій, як-от, Freedom House, висловлювали занепокоєння ситуацією з правами людини в Україні та можливим застосуванням того, що вони називають "вибірковим правосуддям".

Новини на цю ж тему