Норвегію закликають "не полювати на відьом"

Прем'єр-міністр Норвегії Єнс Столтенберг закликав співвітчизників не починати "полювання на відьом" після трагедії 22 липня, коли внаслідок влаштованих екстремістом-самітником бомбового вибуху в Осло і бійні на острові Утоя загинули 77 людей.

Копирайт изображения AFP
Image caption Прем'єр-міністр Норвегії на спеціальній сесії парламенту в Осло закликав співвітчизників не відмовлятися від традицій і цінностей після трагедії 22 липня

У виступі на спеціальному засіданні норвезького парламенту, присвяченому подіям 22 липня, пан Столтенберг закликав усіх громадян країни, включно з представниками політичних партій, до толерантності.

На початку засідання депутати парламенту, а також король Гаральд V і крон-принц Гаакон стоячи вшанували жертв норвезької трагедії, коли спікер зачитував список усіх загиблих 22 липня.

У понеділок у Норвегії похоронили ще кількох жертв нападника-екстреміста Андерса Брейвіка, який визнав відповідальність за вбивства.

На похорон 17-річної дівчини турецького походження Гізем Доґан до міста Тронхейм приїхав міністр закордонних справ Туреччини Ахмет Давутоглу. Церемонію прощання провели на стадіоні, бо місцева мечеть виявилася надто мала, аби вмістити всіх, хто прийшов на похорон дівчини.

Адерс Брейвік не заперечує своєї провини за вбивства підлітків у літньому таборі Утоя, але не визнає себе винним в актах терору.

Страх і відчай

Згідно з останніми опитуваннями громадської думки, норвежці почали обстоювати потребу суворішого покарання для людей, які скоюють особливо тяжкі злочини.

Як випливає з опитування газети Verdens Gang, 65% населення вважає, що норвезькі суди виносять надто м'які вироки, а понад половина опитаних визнають, що змінили свою думку після подій "кривавої п'ятниці" 22 липня.

У виступі на спеціальній сесії норвезького парламенту прем'єр-міністр Столтенберг заявив, що Норвегія не повинна ухвалювати рішень, здатних обмежити свободу громадян: "Не треба починати полювання на відьом і обмежувати свободу слова. Нам усім довелося шукати свій шлях у цих умовах шоку, страху і безнадії. Але народ Норвегії все ж знайшов шлях додому".

Незважаючи на заклики до толерантності, права Партія прогресу вже висловила наміри ужорсточити кримінальний кодекс.

За словами представника тієї партії Пера Сандберга, який очолює правовий комітет парламенту, після літніх канікул норвезькі політики розглянуть можливість збільшити максимальні терміни покарання, а також пропозиції розширити повноваження поліції.

Новини на цю ж тему