Хто диктував листа українській інтелігенції?

Представники української інтелігенції, які стоять у списку осіб, що підписали відкритий лист президенту Віктору Януковичу кажуть, що зміст листа їм говорили по телефону і власноруч звернення до президента вони не підписували.

Копирайт изображения president.gov.ua
Image caption Президент оперативно відреагував на лист інтелігенції

Сергій Квіт, президент Києво-Могилянської академії розповідає, що йому задзвонили у вівторок і розповіли про ідею звернення до президента.

"В цьому листі подавалися кілька позитивних прикладів вирішення проблем в гуманітарній галузі. Мені так було представлено, що це в контексті ініціативи Ольги Богомолець, що вона написала лист, що президент втручався в якусь конкретну справу і ця справа була вирішена. Мені була представлена концепція листа", - твердить в інтерв’ю bbc.ua Сергій Квіт.

За його словами, головна ідея була така, що особисте втручання президента на прохання Ольги Богомолець привело до вирішення цієї справи. І у листі цей випадок наводився як позитивний приклад того, як можна вирішувати проблеми у гуманітарній галузі, що виникають внаслідок корупції.

"Тому я вирішив підтримати цю ідею. Фізично листа я не підписав, але я по телефону дав згоду, вислухавши цю концепцію", - твердить пан Квіт.

Хто розповідав по телефону "концепцію" листа, Сергій Квіт говорити відмовився.

Голова спілки театральних діячів Лесь Танюк так само розповів в інтерв’ю bbc.ua, що лист йому прочитали по телефону, він з його змістом погодився і дав згоду на підпис з його боку.

"Я сприймаю цей лист, який мені продиктували по телефону, не як підтримку президента, а як спосіб націлити його на справжню боротьбу з корупцією, яка сьогодні не ведеться в Україні повною мірою, особливо коли це стосується проблем культури і освіти. Я це сприймаю, як одну з перших заявок інтелігенції про те, що ми поділяємо вашу ідеологію боротьби з корупцією, але давайте все ж повернемо це у русло реальних речей, а не просто розмов на цю тему", - розповідає Лесь Танюк.

На питання, хто диктував йому цей лист по телефону, пан Танюк сказав, що це "говорити непристойно, але це не з президентської адміністрації або Кабміну".

Ольга Богомолець в інтерв’ю bbc.ua заявила, що вона "цього листа не бачила, підпис не ставила і нікому цього не пропонувала робити" і надала редакції bbc.ua її листи до президента, де вона дякує за його допомогу у рішенні не будувати багатоповерхівку на схилі парку імені Богомольця у Києві.

Громадський діяч і поет Володимир Цибулько підтверджує, що пані Богомолець листа не підписувала, але твердить, що саме її лист став поштовхом для написання звернення до президента від української інтелігенції.

"Стилістика листа, цей "рахат лукум" мені не сподобався, але є два принципових моменти – це боротьба з корупцією і завершення реформ. Мені страшно, якщо ці реформи провиснуть і ми матимемо дуже прикру ситуацію. Мені не хочеться знову йти на Майдан, але, якщо реформи не будуть впроваджені, то буде серйозний соціальний вибух", - твердить пан Цибулько і також каже, що фізично листа не підписував, але давав згоду від свого імені.

Хто йому надиктовував по телефону листа, він не сказав, але уточнив, що лист "народився у надрах, ближчих до однієї з груп Банкової".

Радник президента Ганна Герман твердить, що після того, як представники української інтелігенції підписали листа на підтримку президента, розпочалося їхнє "цькування".

"Їм погрожують, вимагають відкликати підписи. Це свідоме цькування людей. Це недемократично, бо кожна людина має свою позицію і може її публічно висловити. Я бачила там підписи поважних людей, серед них Петро Петрович Кононенко, відомий вчений-україніст. До речі, він мені говорив особисто, що це він був ініціатором того, щоб підтримати Ольгу Богомолець і продовжити листа і написати ще одного листа, вже за участі більшості його колег в підтримку президентських реформ і боротьбі з корупцією. Скажіть мені, чи ці поважні люди є настільки безхребетними, що можуть писати листи на чиїсь вказівки?", - каже в інтерв’ю bbc.ua Ганна Герман.

Петро Кононенко, директор Інституту українознавства в електронному листі до ЗМІ закликає журналістів не займатись "спекуляціми": Із здивуванням прочитав я інформації про те, що хтось ставить під сумнів правдивість написаного нами листа у підтримку президента України. Приводом для цього листа став опублікований кількома днями раніше лист Ольги Богомолець, в якому вона дякувала президенту за принципову позицію у боротьбі з корупцією. Я особисто ініціював написання наступного листа, під яким поставили свої підписи мої шановні колеги – представники української інтелігенції".

Тим часом точний зміст листа-звернення української інтелігенції до президента лишається невідомим. Уривки з нього оприлюднила державна агенція "Укрінформ" 3 серпня. У листі схвалюється діяльність глави держави у боротьбі з корупційною системою.

"Ми в цьому на Вашому боці, пане Президенте. І ми певні, на Вашому боці більшість українців, які хочуть, щоб у країні був порядок. Маєте рацію, демократія це не хаос і не безпорядок. Державна служба - це цивільна армія на службі народу, в ній мусить бути порядок. І Ви правильно робите, що жорстко його наводите. Йдіть відважно обраною Вами дорогою - реформуйте Україну, не допустіть згортання реформ, ламайте корупцію і ведіть державу до демократичного урядування. З вами - народ",- йдеться у посланні.

Відкритий лист до президента України підписали: Віталій Коротич, поет, письменник, публіцист; Борис Патон, Президент Національної Академії наук України; Сергій Квіт, президент Національного університету "Києво-Могилянська Академія"; Віра Нанівська, директор Міжнародного центру перспективних досліджень, кандидат історичних наук; Петро Кононенко, директор Інституту українознавства; Лесь Танюк, Голова Спілки театральних діячів України; Володимир Цибулько, поет, перекладач, есеїст; Леонід Губерський, ректор Київського національного університету імені Тараса Шевченка; Олександр Злотник, композитор; Віктор Гуцал, народний артист України, лауреат премії імені Тараса Шевченка; Олег Микитенко, письменник, шеф-редактор журналу "Всесвіт", заслужений працівник культури; Ганна Сазоненко, директор Українського Гуманітарного ліцею Національного університету імені Тараса Шевченка.

Через кілька годин президент подякував представникам інтелігенції за підтримку в боротьбі з корупцією на своєму офіційному веб-сайті.

Раніше інші представники української інтелігенції написали відкрите звернення президенту проти політичних репресій, сповзання до авторитаризму, за збереження демократії.

Новини на цю ж тему