Тимошенко арештована, опозиція збурена

Тимошенко Копирайт изображения Reuters

Представник уповноваженого з прав людини Верховної Ради Анатолій Палій після відвідання камери в Лук’янівському СІЗО, в якій під арештом перебуває Юлія Тимошенко, заявив, що її "стан нормальний".

Депутати фракції "БЮТ-Батьківщина" оголосили безстрокову акцію поблизу будівлі Печерського суду, де проходять слухання щодо підписаних Юлією Тимошенко "газових угод". Соратники Тимошенко ухвалили такий план дій після екстреної нарад за участі депутатів парламентської фракції.

Представники інших опозиційних сил висловили незгоду з діями влади та заявили про можливість жорсткої протидії.

Лідер в ізоляції

Через деякий час після того, як Тимошенко була в супроводі посиленої міліцейської охорони переведена до Лук'янівського СІЗО, на Хрещатику та поблизу суду продовжували перебувати декілька сотень прихильників колишнього прем’єр-міністра.

Адвокат Тимошенко Юрій Сухов заявив 5 серпня, що добився побачення з нею, однак, незважаючи на дозвіл, побачитися з нею йому дали не одразу.

Захисник Тимошенко, народний депутат Сергій Власенко заявив, що Тимошенко передала йому записку, де було сказано таке: "Я хочу заявити, що у мене немає жодної схильності до самогубства. Що трюки, які вони вчинили з Кірпою та Кравченком, їм повторювати не варто. Я ніколи не буду коїти самогубство".

Тимошенко, як повідомляють, помістили в ту саму камеру Лук’янівського СІЗО, де вона перебувала в 2001 році. Тоді після арешту Тимошенко передвиборчі позиції її партії "Батьківщина" значно зміцнилися, а Печерський районний суд Києва у березні 2001 року визнав висунуті звинувачення безпідставними і скасував санкцію на арешт.

Арешт в залі суду

Суддя Печерського суду Києва Родіон Кірєєв ухвалив рішення про зміну запобіжного заходу Юлії Тимошенко із підписки про невиїзд на арешт.

З клопотанням арештувати екс-прем'єра вкотре звернулися представники державного обвинувачення. Вони наполягали на арешті, твердячи, що Юлія Тимошенко систематично порушує закон і не дотримується вимог судді під час судового засідання. Як сказав суддя, зокрема, Юлія Тимошенко "систематично" заважала проводити допит свідків.

Як передають інформаційні агентства, Юлію Тимошенко вивезли з зали суду на автозаку.

Під час виїзду автозака з двору суду, йому намагались перешкодити народні депутати і прихильники Юлії Тимошенко.

За словами адвоката Юлії Тимошенко Сергія Власенка, проти депутатів викорситовували силу. Пан Власенко каже, що екс-прем'єра могли повезти в Лук'янівське СІЗО.

Копирайт изображения AP
Image caption Автозак з Юлією Тимошенко супроводжували близько сотні працівників "Беркуту"

Генеральна прокуратура України поки що не має інформації, до якого саме СІЗО доправляють Юлію Тимошенко.

Партія "Батьківщина" закликає людей зібратися біля Печерського районного суду Києва.

"Не дамо перетворити Україну на концтабір!", - заявляє заступник голови партії Олександр Турчинов.

Наступне засідання суду у справі Юлії Тимошенко призначено на 8 серпня.

"Важка артилерія"?

У п'ятницю свідчення в суді давав голова уряду Микола Азаров.

Прем'єр-міністр назвав "зрадницькими" російсько-українські газові угоди 2009 року і сказав, що український уряд вивчає можливість розірвати ті угоди через суд.

За словами прем'єр-міністра, умови газових угод із Росією не дозволяють їх розірвати в односторонньому порядку, а тому єдиний спосіб їх оскаржити - через суд, хоча Микола Азаров зазначив, що уряд ще не ухвалив такого рішення і шукатиме шляхів домовитися з Росією.

Пан Азаров дав зрозуміти, що невигідність газових угод для України була очевидна і для голови делегації Росії на тих переговорах: "Я кілька разів запитував Путіна, що вас спонукало укладати наперед невигідну угоду з Україною? Він мені відповів, що сам не розуміє цих причин, що про це доречно запитати самих українських діячів, як вони відстоюють інтереси України".

Мовне питання...

Копирайт изображения AFP
Image caption Представник омбудсмена каже, що стан Тимошенко - "нормальний"

Микола Азаров давав свідчення російською, повідомив із зали суду кореспондент агентства Інтерфакс, а лідерка БЮТ вимагала перекладача на українську. "Я російською не розумію. Забезпечте мені перекладача із прем'єр-міністром України, який не вміє спілкуватися українською", - цитують Юлію Тимошенко кореспонденти.

Суддя Родіон Кірєєв, який головує на розгляді "газової справи", відмовився надавати перекладача на тій підставі, що свідки можуть послуговуватися тією мовою, якою їм зручно.

Давати свідчення проти колишньої прем'єр-міністра до суду в п'ятницю прийшов і міністр палива та енергетики Юрій Бойко, який 2009 року разом із більшістю представників нинішньої української влади перебував в опозиції.

Кілька міжнародних організацій засудили те, що вони називають вибірковим застосуванням правосудді в Україні, а ціла низка європейських видань присвятили репортажі процесові над Юлією Тимошенко, де відзначають безпорадність влади у спробах інкримінувати лідерці БЮТ перевищення повноважень.

Минулого тижня британський тижневик Economist писав, що процес Тимошенко дедалі більше скидається на фарс.

Після арешту Тимошенко декілька політиків Євросоюзу зробили різкі заяви про недопустимість порушення демократичних прав опозиції.

Новини на цю ж тему