Знімки НАСА виявили ознаки води на Марсі

Нові вражаючі фото гір на Марсі можуть бути доказом існування там води, однієї з ключових передумов зародження життя.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Виявлені смуги з'являються на зігрітих літнім сонцем схилах і зникають, коли на Марсі настає зима

Знахідка, про яку повідомив науковий журнал Science, належить вченим, що проводили спільне американсько-шведське дослідження.

На фотографіях, зроблених марсіанським розвідувальним супутником (MRO), видно довгі, темні смуги шириною в кілька метрів. Вони пролягають між скелястими виступами і спускаються на сотні метрів по крутих схилах донизу на рівнини.

Ці смуги з'являються на зігрітих літнім сонцем схилах, обтікають перешкоди, іноді зливаються чи роз'єднуються, а коли настає зима - зникають.

На думку вчених, таке поводження характерне для струмків та річок.

"Важко уявити, що вони утворилися з чогось іншого, аніж як із рідини, що стікає додолу," - каже Річард Зурек, один із вчених проекту з лабораторії НАСА. Однак, додає він, вони з'являються тоді, коли для води ще захолодно.

Солона вода

"Найкращим поясненням, яке ми маємо дотепер, є потік солоної води, хоча дослідження цього поки не довело," - каже професор Альфред Мак'юен з Арізонського університету.

Вміст солі знижує температуру замерзання, і вода такої солоності, як в океанах на Землі, може існувати на Марсі влітку.

Це відкриття може мати серйозні наслідки для пошуку позаземного життя, кажуть науковці.

"Вода у рідкому вигляді - необхідна умова існування життя, на Землі ми знаходимо найбільше життя у багатих на вологу місцях. Тож, можливо, існують витривалі мікроби, які виживають у ці короткі періоди літньої відлиги на пустельній поверхні Марсу," - каже доктор Льюіс Дартнелл, астробіолог з Університетського коледжу Лондона, який не брав участі в дослідженні.

Науковці вважають цю знахідку чудовою можливістю для дослідників тих земних мікроорганізмів, які віддають перевагу солоному середовищу.

Ці таємничі "солоні ріки" можуть стати головною метою для вчених, які націлені знайти сліди життя на сусідній планеті.