Останнє поновлення: Субота, 6 серпень, 2011 p., 08:21 GMT 11:21 за Києвом

Арешт Тимошенко: ЄС стурбований, Freedom House обурена

Європейський Союз та міжнародна правозахисна організація Freedom House висловили стурбованість через арешт колишнього прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко.

Юлія Тимошенко

Ситуація з арештом Тимошенко - обурлива, кажуть міжнародні правозахисники

Спільна заява двох високопосадових представників ЄС, оприлюднена у п'ятницю, в день арешту пані Тимошенко, висловлює занепокоєння станом верховенства права в Україні.

Ми надзвичайно стурбовані повідомленнями про сьогоднішні події в Печерському суді, що завершилися арештом Юлії Тимошенко, лідером партії "Батьківщина.

Спільна заява Кетрін Ештон та Штефана Фюле

"Ми надзвичайно стурбовані повідомленнями про сьогоднішні події в Печерському суді, що завершилися арештом Юлії Тимошенко, лідером партії "Батьківщина" - заявили верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики і безпеки Кетрін Ештон та комісар ЄС з питань розширення Штефан Фюле.

Ті події стали "причиною стурбованості щодо стану верховенства права в Україні", - йдеться в заяві представників ЄС.

Вони також закликали Україну підтримувати "принципи і цінності, які формують серцевину Східного партнерства".

Freedom House: це переслідування

Міжнародна правозахисна організація Freedom House у п'ятницю також зробила різку заяву з приводу арешту Тимошенко, висловивши обурення і закликавши до її негайного звільнення:

"Freedom House висловлює обурення щодо арешту колишнього українського прем'єр-міністра і лідера опозиції Юлії Тимошенко і закликає до її негайного звільнення".

Ми завжди були тієї думки, що у правовій кампанії проти Тимошенко неправильно використовуються судові процедури з метою, аби чинити тиск на опозиційних політиків.

Девід Крамер, президент Freedom House

Цю подію, якій "бракує будь-якого авторитету в очах міжнародного співтовариства і серед більшості українців", організація назвала "останнім раундом невпинного переслідування Тимошенко та інших провідних політичних опонентів урядом".

"Ми завжди були тієї думки, що у правовій кампанії проти Тимошенко неправильно використовуються судові процедури, щоб чинити тиск на опозиційних політиків," - сказав Девід Крамер, президент Freedom House.

Останні події, додав він, перетворили цю ситуацію "з абсурдної на обурливу" і утвердили думку, що українська влада "вибірково" підходить до переслідування Тимошенко, аби "змусити її мовчати".

"Для того, щоб США та ЄС розглядали Україну як надійного партнера, Україна повинна зробити більше, аби продемонструвати свою прихильність верховенству права і покласти край таким підозрілим справам," - заявив Девід Кремер.

Звернення Тимошенко

Прихильники пані Тимошенко оприлюднили передзаписане звернення екс-прем'єра до українського народу, в якому вона сказала, що знає, що її можуть заарештувати.

Як вважають, той запис відбувався тиждень тому. Пані Тимошенко наголосила, що вона не коїла нічого незаконного і, звертаючись до українців, пообіцяла, що "скільки буде сил та життя – буду захищати і вас, і Україну, так як зможу, так як мені дозволите ви".

Стан Тимошенко "нормальний"

Тимошенко

Представник уповноваженого з прав людини Верховної Ради Анатолій Палій після відвідання камери в Лук’янівському СІЗО, в якій під арештом перебуває Юлія Тимошенко, заявив, що її "стан нормальний".

Я хочу заявити, що у мене немає жодної схильності до самогубства. Що трюки, які вони вчинили з Кірпою та Кравченком, їм повторювати не варто. Я ніколи не буду коїти самогубство

Заява Тимошенко

Захисник Тимошенко, народний депутат Сергій Власенко заявив, що Тимошенко передала йому записку, де було сказано таке: "Я хочу заявити, що у мене немає жодної схильності до самогубства. Що трюки, які вони вчинили з Кірпою та Кравченком, їм повторювати не варто. Я ніколи не буду коїти самогубство".

Тимошенко, як повідомляють, помістили в ту саму камеру Лук’янівського СІЗО, де вона перебувала в 2001 році. Тоді після арешту Тимошенко передвиборчі позиції її партії "Батьківщина" значно зміцнилися, а Печерський районний суд Києва у березні 2001 року визнав висунуті звинувачення безпідставними і скасував санкцію на арешт.

Арешт в залі суду

Суддя Печерського суду Києва Родіон Кірєєв ухвалив рішення про зміну запобіжного заходу Юлії Тимошенко із підписки про невиїзд на арешт.

З клопотанням арештувати екс-прем'єра вкотре звернулися представники державного обвинувачення. Вони наполягали на арешті, твердячи, що Юлія Тимошенко систематично порушує закон і не дотримується вимог судді під час судового засідання. Як сказав суддя, зокрема, Юлія Тимошенко "систематично" заважала проводити допит свідків.

У вас немає необхідної версії Флешплеєра

Вибрати інший медіа-плеєр

Юлію Тимошенко вивезли з зали суду на автозаку.

Під час виїзду автозака з двору суду, йому намагались перешкодити народні депутати і прихильники Юлії Тимошенко.

За словами адвоката Юлії Тимошенко Сергія Власенка, проти депутатів використовували силу.

Партія "Батьківщина" закликає людей зібратися біля Печерського районного суду Києва.

"Не дамо перетворити Україну на концтабір!", - заявляє заступник голови партії Олександр Турчинов.

Наступне засідання суду у справі Юлії Тимошенко призначено на 8 серпня.

Свідчення Азарова

У п'ятницю свідчення в суді давав голова уряду Микола Азаров.

Прем'єр-міністр назвав "зрадницькими" російсько-українські газові угоди 2009 року і сказав, що український уряд вивчає можливість розірвати ті угоди через суд.

За словами прем'єр-міністра, умови газових угод із Росією не дозволяють їх розірвати в односторонньому порядку, а тому єдиний спосіб їх оскаржити - через суд, хоча Микола Азаров зазначив, що уряд ще не ухвалив такого рішення і шукатиме шляхів домовитися з Росією.

Пан Азаров дав зрозуміти, що невигідність газових угод для України була очевидна і для голови делегації Росії на тих переговорах: "Я кілька разів запитував Путіна, що вас спонукало укладати наперед невигідну угоду з Україною? Він мені відповів, що сам не розуміє цих причин, що про це доречно запитати самих українських діячів, як вони відстоюють інтереси України".

Давати свідчення проти колишньої прем'єр-міністра до суду в п'ятницю прийшов і міністр палива та енергетики Юрій Бойко, який 2009 року разом із більшістю представників нинішньої української влади перебував в опозиції.

Корисні посилання в інтернеті

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS