Прихильники Тимошенко протестують біля суду та СІЗО

Як повідомляють, зараз на Хрещатику близько 20 наметів Копирайт изображения AP
Image caption Як повідомляють, зараз на Хрещатику близько 20 наметів

Як повідомила прес-служба молодіжної організації "Батьківщина молода", на її представників бійці спецпідрозділів "Беркут" здійснили силовий напад.

У суботу близько 100 прихильників Юлії Тимошенко розпочали безстрокову акцію протесту проти її арешту біля стін Лук'янівського слідчого ізолятора, де утримують під вартою екс-прем'єр-міністра.

Прес-служба повідомила, що кілька учасників акції були травмовані.

Організація наголосила, що її протест під СІЗО триватиме, допоки не звільнять Юлію Тимошенко.

Безстрокова акція прихильників пані Тимошенко також триває і біля Печерського суду, де відбуваються слухання у її справі про підписання газових контрактів.

Вони встановили близько 20 наметів неподалік, вимагаючи звільнення колишнього прем'єр-міністра України.

Прихильники пані Тимошенко кажуть, що нікуди звідти не підуть, допоки їхні вимоги не будуть виконані.

Згідно із повідомленнями, у наметах, які почали встановлювати з п'ятниці, перебувають близько сотні людей, серед яких є кілька депутатів.

Щити та паркани

Ті намети відгородили металевими щитами, за якими стоять міліціонери. Поблизу розмістили 8 автобусів із бійцями "почесної варти".

На наметах висять таблички громадських приймалень опозиційних народних депутатів.

"Ми тут для того, щоб підтримати Юлію Тимошенко, ми будемо проводити роз'яснювальну роботу серед населення, і сподіваємося, що в понеділок Юлію Тимошенко відпустять", - сказав народний депутат фракції "БЮТ-"Батьківщина" Андрій Павловський.

Вхід до Печерського суду наразі перекритий залізним парканом і охороняється працівниками "Грифону". Наступне судове засідання має відбутись у понеділок.

Представники опозиції сказали, що ініціюватимуть скликання позачергової сесії Верховної Ради у зв'язку з арештом екс-прем'єра Юлії Тимошенко, але не уточнили коли саме.

Пані Тимошенко звинувачують у перевищенні службового становища під час підписання газових угод із Росією 2009 року, коли вона була прем'єром. Пані Тимошенко відкидає ті звинувачення, наголошуючи, що вони є політично мотивованими.

Українська влада твердить, що цей процес є лише частиною боротьби з корупцією. Коментуючи арешт пані Тимошенко, прем'єр-міністр Микола Азаров наголосив, що над судами знущатись не варто.

Суддя Печерського суду Києва Родіон Кірєєв у п'ятницю ухвалив рішення про зміну запобіжного заходу Юлії Тимошенко з підписки про невиїзд на арешт.

З клопотанням арештувати екс-прем'єра вкотре звернулися представники державного обвинувачення. Вони наполягали на арешті, твердячи, що Юлія Тимошенко систематично порушує закон і не дотримується вимог судді під час судового засідання. Як сказав суддя, зокрема, Юлія Тимошенко "систематично" заважала проводити допит свідків.

Реакція Заходу

Більшість європейських столиць та правозахисні організації вже висловили стурбованість щодо арешту одного з лідерів опозиції України.

Копирайт изображения Unian
Image caption Ситуація з арештом Тимошенко - обурлива, кажуть міжнародні правозахисники

Спільна заява двох високопосадових представників ЄС, оприлюднена у п'ятницю, в день арешту пані Тимошенко, висловлює занепокоєння станом верховенства права в Україні.

"Ми надзвичайно стурбовані повідомленнями про сьогоднішні події в Печерському суді, що завершилися арештом Юлії Тимошенко, лідером партії "Батьківщина" - заявили верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики і безпеки Кетрін Ештон та комісар ЄС з питань розширення Штефан Фюле.

Ті події стали "причиною стурбованості щодо стану верховенства права в Україні", - йдеться в заяві представників ЄС.

Вони також закликали Україну підтримувати "принципи і цінності, які формують серцевину Східного партнерства".

Freedom House: це переслідування

Міжнародна правозахисна організація Freedom House у п'ятницю також зробила різку заяву з приводу арешту Тимошенко, висловивши обурення і закликавши до її негайного звільнення:

"Freedom House висловлює обурення щодо арешту колишнього українського прем'єр-міністра і лідера опозиції Юлії Тимошенко і закликає до її негайного звільнення".

Цю подію, якій "бракує будь-якого авторитету в очах міжнародного співтовариства і серед більшості українців", організація назвала "останнім раундом невпинного переслідування Тимошенко та інших провідних політичних опонентів урядом".

"Ми завжди були тієї думки, що у правовій кампанії проти Тимошенко неправильно використовуються судові процедури, щоб чинити тиск на опозиційних політиків," - сказав Девід Крамер, президент Freedom House.

Останні події, додав він, перетворили цю ситуацію "з абсурдної на обурливу" і утвердили думку, що українська влада "вибірково" підходить до переслідування Тимошенко, аби "змусити її мовчати".

"Для того, щоб США та ЄС розглядали Україну як надійного партнера, Україна повинна зробити більше, аби продемонструвати свою прихильність верховенству права і покласти край таким підозрілим справам," - заявив Девід Кремер.

Речник українського МЗС Олег Волошин закликав західні уряди не реагувати надто гостро на взяття під варту пані Тимошенко:

"Ми очікуємо, що майбутні відносини між Україною та ЄС є ширшими, ніж доля одного політика, що вони ухвалюватимуть своє рішення про зону вільної торгівлі та асоціацію з Україною незалежно від того, буде Тимошенко заарештована, чи ні. Адже мова йде про майбутнє 45 мільйонів людей".

Звернення Тимошенко

Прихильники пані Тимошенко оприлюднили передзаписане звернення екс-прем'єра до українського народу, в якому вона сказала, що знає, що її можуть заарештувати.

Як вважають, той запис відбувався тиждень тому. Пані Тимошенко наголосила, що вона не коїла нічого незаконного і, звертаючись до українців, пообіцяла, що "скільки буде сил та життя – буду захищати і вас, і Україну, так як зможу, так як мені дозволите ви".

Новини на цю ж тему