Арешт Тимошенко - не лише "внутрішня справа України"

Внаслідок арешту Тимошенко можуть бути заблоковані угоди України із ЄС, а шанси на перегляд цін на російський газ - примарні, - вважають українські оглядачі.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Голова представництва ЄС в Україні Жузе Мануель Пінту Тейшейра спостерігає за судом над Тимошенко на власні очі

Голова уряду Микола Азаров заявив, що арешт екс-прем’єра України Юлії Тимошенко не ускладнить процес інтеграції України в Європейський Союз.

Він повідомив, що до кінця поточного року Україна сподівається підписати із ЄС угоду про асоціацію та створення зони вільної торгівлі.

Прем’єр вважає, що економічний рівень держави, а не такі події, як арешт, визначатимуть, чи увійде Україна до євроструктур. За його словами, "якщо Україна буде заможною і багатою, вона прийде до Європи просто і швидко".

Поки що коментар голови уряду на арешт Юлії Тимошенко – єдиний від посадовця такого високого рівня. Для багатьох експертів він став доказом того, що українська влада багато років поспіль не може збагнути фундаментальних для європейського суспільства аксіом.

Як сказав директор школи політичної аналітики Києво-Могилянської академії Ростислав Павленко, "для європейців питання якості політики і дотримання прав людини невідчужуване і невід’єднуване від питань економічної інтеграції та взаємодії".

Якими б не були справжні цілі і Печерського суду зокрема, і української влади загалом, заяви чільних дипломатів США, Євросоюзу і навіть Росії свідчать, що тепер ніхто справу Юлії Тимошенко не сприймає виключно як "газову", а радше як справу проти опозиціонера. І саме зважаючи на це, робитимуть висновки на майбутнє.

Угоди з ЄС: принципи чи прагматизм?

Переважна більшість експертів переконана, що події останніх днів суттєво вплинуть на переговори України і Євросоюзу про асоційоване членство, спрощення візового режиму та створення зони вільної торгівлі.

Олександр Сушко, науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва, нагадує, що угода про асоціацію стосується усього комплексу питань інтеграції України до ЄС, а не лише створення зони вільної торгівлі.

"Є певні зобов’язання країни. Тому вже сьогодні можна констатувати, що події в Україні дуже серйозно посилили позиції тих у Європі, хто проти будь-яких кроків назустріч Україні і хто закликає ЄС не поспішати із підписанням документів, оскільки Україна рухається зовсім іншим шляхом, ніж декларує. Тому сьогодні ми можемо констатувати, що шанси на успішне завершення переговорного процесу і парафування угоди цього року значно погіршилися. Я не можу сказати, що їх зовсім немає, але вони безумовно погіршилися", - сказав BBC.ua Олександр Сушко.

Копирайт изображения Reuters (audio)
Image caption Прем'єр-міністр вважає, що Україна домовиться із ЄС, незважаючи на справу Тимошенко

Він нагадав, що досі існували надії, що після успішного раунду переговорів у червні українська сторона зможе досягти компромісу на черговій зустрічі у вересні. Вже у жовтні під час візиту Віктора Януковича до Брюсселя мали завершитися переговори з політичних питань, а у грудні на саміті Україна-ЄС очікувалося парафування угоди.

"Але існує реальна загроза блокування угоди, якщо ситуація із політичним переслідуванням в Україні залишатиметься такою, якою вона є зараз", - вважає експерт.

Проти таких прогнозів висловлюються у провладній Партії регіонів. Олексій Плотников, який також є головою парламентського підкомітету з питань міжнародної економічної політики, вважає, що внутрішні українські події, хай навіть арешт лідера опозиційної партії, суттєво на переговори про зону вільної торгівлі не впливатимуть.

"Все ж таки, це є суто економічна площина. Ідеться не лише про зацікавленість України у входженні в зону вільної торгівлі. У цьому зацікавлені і країни ЄС. Я виходжу, зокрема, з того, що коли у нас з’явилася реальна перспектива підписати угоду про зону вільної торгівлі, одразу ж розгорнулася справжня боротьба за Україну між Росією і, відповідно, Митним союзом, з одного боку, та Євросоюзом – з іншого. Я думаю, що Україна більш корисна Євросоюзу як учасник зони вільної торгівлі, ніж як неучасник. Тому з цієї точки зору здоровий європейський прагматизм переможе", - сказав Олексій Плотников в інтерв’ю ВВС.ua.

Гра Росії на випередження

Якщо перевірити прогнози стосовно зони вільної торгівлі та лібералізації візового режиму можна буде вже у найближчі місяці, то розвиток відносин в іншому напрямку, східному, набагато більш заплутаний і непрозорий.

Багато експертів не сумніваються у тому, що суд над екс-прем’єром – це і натяк Москві на те, що у разі визнання неправомірними угод, підписаних у 2009 році Юлією Тимошенко і Владіміром Путіним, Україна з новими аргументами може домагатися перегляду цін на російський газ.

Копирайт изображения www.mid.ru
Image caption Заява МЗС Росії з'явилася одночасно із реакцією США та Євросоюзу

Директор школи політичної аналітики Києво-Могилянської академії Ростислав Павленко, однак, вважає, що навіть якщо Юлію Тимошенко засудять, і навіть якщо Київ звертатиметься до міжнародних судів з метою перегляду угод із необґрунтовано високими цінами, Росія матиме достатньо аргументів, аби грати свою гру.

"Росія вже, фактично, через заяву МЗС висловила свою позицію стосовно Юлії Тимошенко, наголосивши, що угоди підписувалися у чіткій відповідності до національних законодавств двох країн. Далі Росія матиме більше аргументів грати і на європейській території, доводячи, що для перегляду угод немає підстав, бо йдеться про політичне переслідування. А так вважає і Європа. Тому Україна матиме завідомо слабші позиції. Російська дипломатія зараз докладе усіх зусиль, аби довести, що Київ домішує політику до економіки", - сказав BBC.ua політолог Ростислав Павленко.

Як стверджують деякі експерти, заява російського МЗС стосовно Юлії Тимошенко стала великою несподіванкою для української влади. Мовляв, вона не чекала, що позиція офіційної Москви буде настільки подібною до позиції Держдепу США і ЄС. Зате, як зазначає політичний оглядач Віталій Портников, на відміну від "регіональних стратегів", на кілька кроків уперед прорахувала наслідки Росія.

"Росії було важливо загнати Януковича у пастку, поставити хрест на лавіруванні Києва між Москвою і Вашингтоном. Москву дратували постійні розмови Януковича і Азарова про зону вільної торгівлі із Євросоюзом, пропагандистські поїздки "регіональних" делегацій в американську столицю, відверте ігнорування економічних побажань Москви Януковичем і його соратниками. Але тепер, коли Янукович у пастці, з ним можна взагалі не церемонитися!", -цитує Віталія Портникова сайт www.newsru.ua.

Хоч би що було дійсною причиною дій, до яких вдалася українська влада стосовно Юлії Тимошенко, експерти кажуть про те, що наслідком стане погіршення відносин України як із Заходом, так і з Росією.