Річниця війни в Грузії. Що змінилось за 3 роки?

Цими днями на вулицях Тбілісі можна зустріти людей із червоними маками на грудях. Ці значки вони носять на собі, як символ пам’яті жертв серпневої війни 2008 року.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Мешканці Грузії створили живий ланцюг у місті Мцхета неподалік Тбілісі на знак пам'яті загиблим у серпні 2008 року

"Мак має подвійне значення. Він – символ миру і пам'яті. Ми більше не хочемо війни, і ми маємо пам'ятати людей, які боролись за свою країну", - кажуть ініціатори акції.

Крім естетичного аспекту акції, є і практичний - гроші за продаж червоних маків підуть на навчання дітей, батьки яких загинули під час військового конфлікту у Південній Осетії.

Точна кількість загиблих за 5 днів військового конфлікту невідома досі. У Тбілісі твердять, що з грузинського боку загинуло 413 людей.

Російське міністерство закордонних справ заявляє, що втрати серед мирного населення у Південній Осетії сягають 1600 осіб.

А російські слідчі кажуть, що насправді ця цифра у десять разів менша і під час військового конфлікту загинуло 162 мирних мешканці.

"Це дуже трагічна дата в нашій історії. Я добре пам'ятаю ті дні, коли ми дивились новини по телебаченню і чекали, чи підуть танки на Тбілісі. Але через кілька днів жахи війни відійшли на другий план, бо треба було вирішувати нагальні справи - до Тбілісі прийшла нова хвиля біженців", - розповідає Ірина Челідзе, журналістка.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Цими днями у більшості грузинських церков проводять молебні, де згадують жертв війни

Спочатку біженців розселили у школах і дитячих садках, які у серпні не працювали. Пізніше для них побудували окремі поселення, де кожній сім’ї надали мінімальну житлову площу.

"Зараз біженцями ніхто не опікується, про них фактично забули. Самі ж біженці вже майже не сподіваються повернутися додому. Але уявіть собі, по-людськи, як їм починати життя спочатку без грошей і даху над головою?", - каже Ірина Челідзе.

За інформацією міністерства біженців Грузії, кількість людей, що були змушені залишити свої домівки через військові дії, сягає майже 300 тисяч людей. Для невеличкої Грузії, яка ледве нараховує 4,5 мільйони людей, це 15-та частина всього населення.

Що змінилось за три роки?

"Важко побачити якісь зміни, політична риторика лишилася така сама, як і після війни. Грузія і далі однозначно називає серпневі події 2008 року агресією зі сторони Росії", - розповідає bbc.ua грузинський політолог Рамаз Сакварелідзе і додає, що "олії у вогонь підлив своїм нещодавнім інтерв’ю російський президент Дмітрій Медвєдєв, який просто не хоче говорити з Міхаїлом Саакашвілі".

За кілька днів до річниці російсько-грузинського військового конфлікту російський президент дав інтерв’ю російським і грузинським журналістам у Сочі. У ньому він дуже чітко дав зрозуміти, що навіть розмови про дипломатичні відносини між Росією та Грузією бути не може поки президентом є Міхаїл Саакашвілі.

"За його вказівкою було вбито сотні наших громадян, включаючи наших миротворців. Цього я йому ніколи не пробачу, і тому я з ним спілкуватися не буду, хоча він періодично намагається підморгувати мені в різних міжнародних коридорах. (…) Він взагалі повинен бути вдячний мені, що в якийсь момент я просто зупинив війська. Якби вони увійшли в Тбілісі, то швидше за все зараз у Грузії був би інший президент", - заявив пан Медвєдєв журналістам.

Копирайт изображения AFP
Image caption Президент Медвєдєв до військових: "Ви готували і проводили найскладніші бойові операції на Північному Кавказі і Південній Осетії"

Офіційний Тбілісі у відповідь заявив, що "схвильований" висловлюваннями російського президента.

"Грузинська сторона хоче нормальних, цивілізованих і дружніх відносин з Росією, але це можливо лише у тому випадку, коли Росія поставиться з повагою до Грузії, грузинського народу, його волі, свободи, фундаментальних прав і відмовиться від марної спроби відновити радянську імперію", - заявила речник президента Манана Манджгаладзе.

У Грузії свічки, в Росії - ордени

З понеділка у Грузії розпочинається Тиждень пам'яті за загиблими у серпневому військовому конфлікті з Росією.

Президент Міхаїл Саакашвілі, Католікос-Патріарх всієї Грузії та представники духовенства країни відвідали Мухатгвердську братську могилу на цвинтарі у Тбілісі, де відправили панихіду за загиблими.

Тим часом у Росії президент Дмітрій Медвєдєв вручив військовим, що брали участь у військовій операції у Південній Осетії, орден Жукова.

Цим орденом нагороджуються особи вищого офіцерського складу за заслуги у розробці і проведення масштабних військових операцій.