Міцність швейцарського франка загрожує експорту

Експорт швейцарських годинників і шоколаду опинився під загрозою по тому, як разом із золотом швейцарська валюта стала однією із небагатьох інвестицій, у які нині вкладають кошти міжнародні інвестори.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Маловідомі обличчя на швейцарських франках викликають більше довіри інвесторів, аніж портрети американських президентів та визначних пам’яток Європи

Швейцарський уряд зібрався на позачергове засідання, аби обговорити, як запобігти подальшому зміцненню національної валюти, що загрожує експорту, а відтак, і фінансовій стабільності країни.

Проблеми зовнішнього боргу у США та внутрішнього боргу у Європейському Союзі призвели до того, що довіру світових інвесторів як до долара, так і до євро було підірвано. Разом із падінням курсу долара, почали падати ціни і на нафту. Відтак, із "надійних" активів для інвесторів, що мають вільні кошти, на ринку залишилося лише золото, ціни на яке встановлюють нові рекорди щодня, та також деякі валюти, зокрема, і швейцарський франк.

Проте міцність швейцарської валюти не тішить швейцарський уряд, адже те, що національна валюта постійно дорожчає стосовно інших світових валют, означає, що товари цієї країни так само стають дорожчими для закордонних покупців, а це підриває експорт.

Надійність валюти - теж погано?

Згідно із даними агенції Bloomberg, від початку цього року швейцарський франк дорожчав відносно 16 провідних валют світу. Подорожчання швейцарського франка відносно долара за останній рік перевищило 30%.

Вже у січні цього року швейцарська федерація малого та середнього бізнесу оцінювала ситуацію, пов’язану із вимушеною міцністю національної валюти, як "кризову".

Швейцарський Центральний банк вже виходив на ринок із інтервенціями, намагаючись запобігти подальшому зміцненню франка проти євро та долара, проте ці інтервенції не принесли відчутного результату.

Так само безрезультатними були і спроби послабити франк через зниження відсоткової ставки. Відтак, оглядачі поки що не можуть спрогнозувати, до яких кроків може вдатися швейцарський уряд, аби убезпечити національну валюту від надмірної стабільності.

Новини на цю ж тему