Чи об'єднає Тимошенко українську опозицію?

Лідери опозиційних партій в Україні виявили солідарність і назвали арешт Юлії Тимошенко спробами ліквідувати опозицію. Створивши "Комітет опору диктатурі", вони вже кілька днів поспіль зустрічаються, щоб розробити план спільних дій. Серед пропозицій, що обговорюються, навіть можливість відмови від участі у парламентських виборах восени 2012 року у разі, якщо Тимошенко засудять.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Чи допоможе арешт Тимошенко домовитися?

До комітету увійшли політичні сили, що були учасниками Помаранчевої революції, а згодом на парламентських виборах об’єднувалися у блоки НУНС і БЮТ.

Тепер же, коли екс-прем'єр у тюрмі, опозиційні лідери запевняють, що готові забути про колишні образи і розбіжності.

Декларацію про опір диктатурі підписали, окрім "Батьківщини", ще близько десяти партій. Серед них і право-радикальна "Свобода" Олега Тягнибока, і "Наша Україна", почесним головою якої є Віктор Ющенко, який називав газові угоди "злочинними", і "Громадянська позиція" Анатолія Гриценка та "Фронт змін" Арсенія Яценюка, які відмовлялися від об'єднання із БЮТ тоді, коли після перемоги Віктора Януковича на президентських виборах Юлія Тимошенко до цього закликала.

Вони кажуть, що об'єдналися не лише задля того, щоб протистояти знищенню інституту опозиції в державі, але й для усунення чинної влади.

Неофіційно від політиків, які готові боротися за ці цілі, доводиться чути про те, що потрапляння Юлії Тимошенко до в'язниці зміцнить її імідж найяскравішого і найвпливовішого опозиційного лідера. Дехто впевнений у тому, що сама лідерка "Батьківщини" таку мету ставила заздалегідь, про що свідчила її поведінка в суді.

Інтерв'ю Арсенія Яценюка "Українській правді" також непрямо підтверджує, що і лідер "Фронту змін" вважає не зовсім адекватною лінію захисту, що була обрана.

"Треба спробувати цей процес розмежувати: крім політичних заяв, мають бути дії у суто юридичній площині", - сказав Арсеній Яценюк, який хоче поговорити про це особисто із Юлією Тимошенко.

Як скористатися протестними настроями

Захист Юлії Тимошенко – це короткотермінове завдання опозиції. Однак неясно, які саме спільні дії планують лідери опозиційних партій надалі.

Як сказав ВВС.ua Анатолій Гриценко, передусім, "має бути усвідомлення, що це не арешти Тимошенко чи Луценка, а це спроби загнати всю країну в одну зону. Якщо це усвідомлення прийде, тоді мають вироблятися дії. Будемо шукати шляхи".

Політолог Віктор Небоженко переконаний, що об'єднатися опозиція зможе лише для того, щоб "оформлювати протестні настрої під себе і постійно стимулювати цей процес".

"Тобто, опозиція зможе залучати невдоволених до будь-яких акцій протесту. А Тимошенко буде лише приводом. Я думаю, що не так багато людей прийде зустрічати її, коли вона виходитиме із тюрми. Натомість, критикувати владу і судовий процес бажаючих буде значно більше", - сказав Віктор Небоженко ВВС.ua.

Про тиск вулиці говорять і інші учасники "Комітету опору диктатурі".

"Де ми можемо перемогти Януковича? Зрозуміло, що є варіант вулиці. Але треба розхитати належним чином суспільство, щоб воно було готове вийти на вулицю і знести цей режим", - каже BBC.ua заступник голови об'єднання "Свобода" Андрій Мохник.

Однак поки що впевненості у тому, що опозиційні сили зможуть вивести на вулиці значну кількість людей (не оплачених політичними штабами) немає ні в кого. Сумніви зростають, якщо порахувати, скільки людей приходить до Печерського суду столиці підтримати Юлію Тимошенко - їхня кількість вимірюється сотнями.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Лідери опозиції відвідують засідання Печерського суду, де розглядається справа Тимошенко

Політолог із "Першої рейтингової системи" Михайло Басараб каже, що хоча протестні настрої у суспільстві дуже високі, але сьогодні виходити на вулицю чи то проти Віктора Януковича, чи за Юлію Тимошенко охочих небагато.

"Рівень довіри до представників влади на чолі із Віктором Януковичем дуже знизився. Але разом з тим, це не додало рейтингу опозиційним силам. Громадськість розчарована і у владі, і в опозиції, яка й сама ще нещодавно була владою. Ми бачимо унікальну тенденцію: близько двох третин громадян не мають наміру підтримувати ані одних, ані інших", - сказав в інтерв'ю BBC.ua Михайло Басараб.

Вибори-2012: чи дійде опозиція до фінішу разом?

Найбільш радикальною виглядає ідея, висловлена Арсенієм Яценюком про те, що у разі засудження Юлії Тимошенко, а значить і неможливості її балотуватися, опозиція може ігнорувати вибори до Верховної Ради восени 2012 року. Таким чином, результати таких виборів не будуть визнані демократичними жодною країною і жодним із міжнародних інститутів.

Представники БЮТ, зокрема, Микола Томенко вже заявив, що слід серйозно опрацювати цю ідею, оскільки це стане реальним інструментом впливу опозиції на владу.

Проте, такі ідеї не виглядають реалістичними, і навряд чи на них погодяться всі опозиційні сили. І навіть ті, від кого такі пропозиції лунають.

Лідер "Фронту змін" Арсеній Яценюк, водночас, на парламентські вибори покладає великі надії. За його словами, головна ціль – не допустити створення більшості у новому складі Верховної Ради Партією регіонів та її сателітами. В інтерв'ю "Українській правді" він сказав, що вважає недоцільним створення єдиного блоку опозиційних партій.

"Зрозумійте: якщо вони зіллються в одну, електоральний результат буде у два рази меншим, ніж ми отримаємо, якщо підемо окремо. Якщо ми підемо на вибори однією єдиною опозиційною партією, це закінчиться тим, що Янукович точно матиме 300 голосів у парламенті", - говорить Арсеній Яценюк.

Великі надії покладає на парламентські вибори і об'єднання "Свобода", пропонуючи членам "Комітету опору диктатурі" бути готовим до боротьби за виборчий закон, аби не допустити зміни виборчої системи та усунення від контролю за виборами опозиційних, у тому числі позапарламентських партій.

Однак, якщо зараз опозиційні лідери єдині у своїх поглядах на арешт Тимошенко, із наближенням до дати виборів політична конкуренція, а можливо, і протистояння посилюватимуться.

Радикалізація відносин між владою і опозицією триватиме

Посилення протистояння між владою і опозицією, що є неминучим через справу Тимошенко та інших колишніх урядовців, призведе до активізації протестних настроїв, вважають експерти.

Але це не означає, що опозиційні лідери повернуть довіру до себе, каже політолог Михайло Басараб. Натомість, вважає він, "відкриється надзвичайно широке вікно для появи опозиційних політиків нової формації, які не були при владі".

Це перспектива – віддалена. Політолог і політтехнолог Віктор Небоженко каже про логіку конфлікту, яка буде присутня у ситуації із Юлією Тимошенко ближчим часом.

"Судді, прокурори вже не зможуть повернути назад, а значить, вони домагатимуться свого. Окрім Юлії Тимошенко, напевне, зможуть сісти на лаву підсудних і ті, хто її найбільше захищає, і їм теж можуть дати якісь терміни ув'язнення. Радикалізація відносин між владою і опозицією триватиме. І в цей процес будуть втягнуті не лише політики, але й журналісти, експерти, громадські діячі", - сказав BBC.ua Віктор Небоженко.

Постає питання, хто і як зможе впливати на цей процес радикалізації і до чого в підсумку він може призвести.

Найбільш радикально налаштовані опозиційні політики вважають, що із арештом Юлії Тимошенко розпочався відлік часу на шляху усунення Віктора Януковича з посади президента.

Але поки що опозиція навіть не може зібрати 150 підписів для скликання позачергової сесії Верховної Ради.