Преса: Лондонський тиждень приниження

Британська преса пише про причини бунтів у найбільших містах Англії та розмірковує, як їх зупинити.

Копирайт изображения AFP
Image caption Бутік в Манчестері після четвертої ночі заворушень

Британське видання "Financial Times" редакційну статтю про останні події у Лондоні називає "Лондонський тиждень приниження" і пише, що "держава втратила контроль над англійськими вулицями". Видання зазначає, що події, які починалися як місцеві заворушення, перетворилися на оргію паліїв та мародерів.

Газета звертає увагу на те, що ці події підірвали репутацію міста за рік до проведення Олімпійських Ігор. Хоча FT вітає рішучі заходи Девіда Камерона, який визнав серйозність ситуації і перервав відпустку, газета пише, що в інтернеті поширили відео, яке демонструє безпорадність поліції перед бунтівними молодиками. Видання також називає бунти випробуванням компетентності уряду та мера Лондона.

FT називає дуже важливою жорстку реакцію влади і рекомендує замислитися про застосування водометів та сльозогінного газу. І коли насильство буде припинене, веде далі видання, політикам доведеться розібратися, як так сталося, що поліція не стримала перший його спалах на півночі Лондона.

Інша газета, "Independent", пише у головній статті, що Британія нині переживає свій "момент Катріни", порівнюючи реакцію британської влади на бунти з розгубленістю адміністрації Джорджа Буша після удару урагану Катріна в 2005 році.

"Британія пірнула в урбаністичне нічне жахіття", - пише "Independent. Втім, веде далі видання, це також "момент Катріни" і для інших рівнів влади, яка не спромоглася створити соціальні умови, які би захистили суспільство від такого типу агресії. "Це не політичний протест. У бунтівників немає порядку денного. У них немає центрального керівництва", - пише газета. Видання називає ці бунти скопійованими з перших заворушень і припускає, що до них приєдналися молодики, "які втратили контроль над собою, знаючи, що поліція не може бути всюди одночасно".

Газета виключає етнічне чи расове підґрунтя у цих бунтів, вказуючи на те, що це – агресія "проти влади", а бунтівники, підлітки, майже діти, належать до найнижчих класів суспільства – безробітних і малоосвічених. Але, наголошує газета, ці підлітки – це провал влади, яка не зробила достатньо, щоби інтегрувати молодь у суспільство.

"Guardian" у редакційній статті називає британські бунти "битвою за вулиці" і величезним провалом, відповідальність за який ділять "політики, поліція, громади та домогосподарства". Ті події, пише газета, підтвердили: "Бунти можуть спалахнути практично будь-якої миті і будь-де". Але, зазначає видання, у цій битві порядку та безладу є тільки одна права сторона: "Злочинність та панування страху мають бути зупинені".

"Guardian" пише, що у момент загрози необхідно підтримати поліцію. Водночас газета підтримує тих, хто проти залучення армії, апелюючи до того, що поліція краще обізнана з роботою в умовах міст, і залучення солдатів згодом доведеться ретельно виправдовувати.

"Guardian" також виступає проти того, що видання називає "драконівськими методами", як-от запровадження комендантської години чи застосування сльозогінного газу. "Вулиці стали полем бою, але нація не веде війну", - наголошує "Guardian". Видання передрікає запеклі баталії між владою та опозицією з приводу бунтів, але наголошує, що основна битва нині розпалюється на вулицях – за контроль над ними.

Новини на цю ж тему