FT: Україна поставила Брюссель перед дилемою

Британський часопис пише про складний стратегічний вибір, який доводиться нині зробити не тільки Україні, але й Європейському Союзу.

Копирайт изображения bbc
Image caption Тепер дилема є не тільки у Києва, але й у Брюсселя - завдяки Києву

"Зусилля Москви зі зміцнення економічних зв’язків із сусідами поставили Україну, другу за територією та п’яту за чисельністю населення країну Європи, поміж Росією та ЄС, які перетягують канат", - пише Роман Олеарчик у Financial Times.

З одного боку, у Європі бачать, як керівництво України відходить від демократичних цінностей і переслідує політичних опонентів, включно із колишнім прем’єр-міністром Юлією Тимошенко, яка опинилася за гратами. Але у разі, як через усе це Брюссель ставитиметься до Києва жорсткіше, він ризикує втратити можливість впливати на українське керівництво, і відштовхне його "в обійми Росії", зазначає видання.

"У той час, як Європейський Союз стурбований борговою кризою єврозони, від того, як ЄС впорається із Києвом, залежить дуже багато", - пише FT, і нагадує слова колишнього радника президента США з питань безпеки Збігнєва Бжезинського про те, що "без України Росія не є євразійською імперією".

Видання також цитує керівника українського відділення німецького Фонду Кондрада Аденауера Ніко Ланге про те, що і адміністрація Віктора Януковича вже не демонструє особливо дружнього ставлення до Росії:

"Його адміністрація визнала, що не має іншого вибору, крім як інтегруватися до ЄС, аби зберегти баланс у стосунках з Росією. Інакше роль Росії стане домінуючою, і з нею буде важко мати справу".

Всі ці події у внутрішній та зовнішній політиці України поставили ЄС перед дилемою. Погляди єврочиновників розділилися. Одні вважають, що треба якомога швидше підписувати угоду про зону вільної торгівлі із Україною, бо це надасть більше можливостей впливати на політику Києва. Інші переконані: тільки перспектива тіснішої інтеграції із ЄС залишається стримуючим фактором для керівництва України.

Утім, будь-який варіант поведінки щодо України, вибраний Брюсселем, буде розглядатися як прецедент:

"Який сигнал ви надсилаєте, якщо залучаєте до співпраці країну, що є однією з найгірших у світі за бізнес-кліматом, корупцією, має серйозні проблеми із демократією та виконанням законів, а також переслідує попередній уряд? Який сигнал це надсилає Північній Африці чи Білорусі?" - наводить думку Ніко Ланге Financial Times.