Віктор Ющенко: газові угоди треба анулювати

Екс-президент Віктор Ющенко заявив, що Юлія Тимошенко відмовилася від вигідної ціни на газ для України, яку запропонувала російська сторона під час переговорів, що тривали наприкінці 2008-2009 років.

Копирайт изображения Getty
Image caption Віктор Ющенко, фактично, став на бік державного обвинувачення у суді над Юлією Тимошенко

Виступаючи як свідок у Печерському суді столиці, Віктор Ющенко сказав, що хоча переговори були вкрай складними, "Газпром" спочатку запропонував ціну 250 доларів за тисячу кубометрів газу, однак прем'єр відмовилася від таких умов. Як твердить екс-президент, після цього російська сторона не мала бажання зустрічатися із українською делегацією на чолі із Юлією Тимошенко.

"Це був цілковитий зрив переговорів", - вважає Віктор Ющенко, додавши, що прем'єр домагалася відновлення переговорів "і навіть була в аеропорту", однак це не вдавалося через російську сторону.

Віктор Ющенко також заперечив твердження про те, що він відкликав главу "Нафтогазу України" Олега Дубину с газових переговорів у грудні 2008 року, як про це казала на суді Юлія Тимошенко.

"Я не мав повноважень на відкликання делегації, яку направляв до Москви уряд. Це - не моя компетенція. Я нікого не відкликав. Ці байки, які щедро лунають про те, що хтось когось відкликав – це спосіб зняти з себе відповідальність", - запевнив Віктор Ющенко.

Він каже, що наприкінці грудня 2008 року голова "Нафтогазу" попросив про зустріч, під час якої проінформував про попередню домовленість підписати угоду із ціною 250 доларів за тисячу кубів і про те, що є шанси знизити її до 235 доларів. Віктор Ющенко каже, що про таку ціну могли домовлятися прем'єр-міністри України і Росії.

Екс-президент наголосив, що він вперше ознайомився зі змістом україно-російських газових угод із неофіційних джерел, коли факсом в секретаріат президента надійшла копія цих документів.

"Здається, 19 січня до секретаріату президента надішла версія факсом із московського факсу. Було не відомо, хто за цим факстом стояв - чи спецслужби, чи посольство, чи ще хтось", - сказав екс-президент.

Віктор Ющенко каже, що ніхто цим документам не повірив, вважаючи їх фальшивкою.

Однак, колишній заступник глави секретаріату президента Олександр Шлапак, який також свідчив у суді, заявляв, що копії україно-російських газових контрактів одержав від служби зовнішньої розвідки. Водночас, він також, як і Віктор Ющенко твердив, що спроби отримати їх від уряду були безуспішними.

Екс-президент вважає, що приховування документів головою уряду, а також зміст угод свідчать про політичну складову газових переговорів.

"Росії потрібно було мати проросійського лідера. Сталася підміна національних інтересів політичною доцільністю", - заявив Віктор Ющенко.

У той же час, після виступу екс-президента Юлія Тимошенко відмовилася ставити йому запитання, хоча під час інших судових засідань вона постійно робила це, коли давали свідчення інші свідки, запрошені державним обвинуваченням і захистом.

Екс-прем'єр заявила, що не робитиме цього, щоб не влаштовувати суперечки між колишніми президентом і головою уряду. Водночас, вона сказала, що не згодна із тим, що говорив Віктор Ющенко, додавши: "Бог йому суддя".

Екс-президент наприкінці свого виступу висловився за те, аби запросити на судові слухання голову російського уряду Владіміра Путіна і главу "Газпрому" Алєксєя Міллєра. Однак суддя Родіон Кірєєв сказав, що суд не бачить для цього підстав.

Він також вважає, що газові угоди, підписані у 2009 році, треба анулювати.