Влада Узбекистану хоче мати свій ''Facebook''

Копирайт изображения Getty
Image caption Популярність соціальних мереж у багатьох країнах спонукала владу Узбекистану створювати внутрішній ''Facebook''

В Узбекистані з 1 вересня з'явиться нова соціальна мережа Muloqot, яка, за задумом влади, сприятиме підвищенню рівня моралі в узбецькому суспільстві. Опозиціонери заявляють, що таким чином держава лише посилить контроль над користувачами Інтернету.

Muloqot в перекладі з узбецької означає "спілкування".

На думку влади, нова соціальна мережа "створить умови для формування високої моральності, для стимулів до успішного освоєння сучасних знань і досягнень технічного прогресу, з метою реалізації ідеї всебічно розвиненої людини".

Узбецькі опозиціонери скептично ставляться до ідеї створення подібної мережі.

Опозиційний узбецький блогер Кудрат Бабаджан, який живе у Швеції, сказав в інтерв'ю Узбецькій службі Бі-Бі-Сі, що влада країни вирішила застрахувати себе від "арабської весни".

"Я думаю, що влада боїться, що в Узбекистані може відбутися революція подібна до тієї, що сталася на Близькому Сході. Спецслужби не можуть контролювати іноземні соціальні мережі і YouTube, тому вони вирішили створити свою, більш керовану мережу", - сказав Кудрат Бабаджан.

Аналітик із Узбекистану Фархат Таліпов також вважає, що створення подібної мережі - це чергова спроба контролю над користувачами інтернету.

"Швидше за все, це буде осучаснена версія ідеологічної роботи, яку влада і так вже проводять протягом останніх 20-ти років", - сказав в інтерв'ю російській клужбі Бі-Бі-Сі узбецький експерт.

"Дивно тільки, чому узбеки, які живуть за кордоном і бажають "підвищити свій моральний рівень", не зможуть стати членами цієї мережі", - іронізує Фархат Таліпов.

Muloqot буде важко конкурувати з "Однокласниками" і мережею Facebook, вважають оглядачі.

Узбецьке агентство зв'язку та інформатизації повідомляє, що на початок 2011 року кількість інтернет-користувачів в країні становила 7,7 мільйона осіб. З них більше половини користуються доступом до інтернету через мобільний зв'язок.

За офіційними даними, соціальну мережу "Одноклассники" в день відвідують 350-400 тисяч користувачів з Узбекистану, а в мережі Facebook зареєструвалися 85 тисяч користувачів.