Ющенко: Тимошенко здобула ореол святості на Заході

Газета "Коммерсантъ-Украина" вміщує інтерв’ю третього президента України Віктора Ющенка, присвячене судовому процесу у справі екс-прем’єр-міністра Юлії Тимошенко та ситуації, що склалася навколо нього.

Копирайт изображения AFP

Сам Ющенко минулого тижня давав свідчення у суді у цій справі. При цьому Юлія Тимошенко відмовилася ставити йому питання. Детальніше читайте тут.

Екс-президент сказав, що не мав наміру не приходити до суду, попри те, що така інформація з’являлася у ЗМІ на початку серпня, і щойно повернувся до України, пішов до суду.

Віктор Ющенко в інтерв’ю виданню відкинув припущення про те, що процес у справі Юлії Тимошенко є політичним, провівши паралелі зі справою екс-президента Франції Жака Ширака, заявивши, що у тій країні такий процес жодного разу не назвали політичним.

"І якщо ви справді хочете боротися з корупцією, рано чи пізно вам доведеться притягати до відповідальності тих, хто займав перші кабінети. Ви це називаєте політичним процесом?", - сказав Ющенко.

Рішення суду має підштовхнути владу

Крім того, екс-президент України сказав, що хотів би, аби суд "поставив питання про скасування газової угоди чи окремих, найпроблемніших її положень".

"Рішення суду має, щонайменше, підштовхнути чинну владу до зняття цієї проблеми через міжнародний арбітраж. Тим більше, що в історії було немало подібних прецедентів – і німці, і поляки вигравали у "Газпрому" позови щодо некоректних договорів", - сказав Віктор Ющенко.

На питання, чому Віктор Ющенко у часи свого президентства не добився скасування газових угод у судовому порядку, він сказав, що "дещо таки було зроблено" і нагадав, що "2009-ий рік був роком виборів, восени почалася кампанія, а ця справа на 90% сприймалася як політична".

За словами екс-президента України, на початку 2009 року склалася виграшна для України ситуація: "Україна розрахувалася з Росією, в тому числі авансом за грудень, у нас не було незаконного відбору жодного кубометру газу, ми гарантували, що забезпечимо Європі транзит, в тому числі за рахунок свого технологічного газу".

Ющенко вважає, що на той час на Заході сформувалося розуміння, що винуватцем проблеми є Росія, а не Україна, але Юлія Тимошенко не скористалася шансом, оскільки прагнула отримати політичні активи як людина, яка сама розв’язала газову проблему Європи.

"В Європі в ті дні мало хто цікавився деталями, на яких умовах до них почав надходити газ. Сам факт початку постачань дозволив Тимошенко здобути ореол святості на європейській арені", - сказав Ющенко в інтерв’ю виданню.

При цьому він припустив, що навряд чи укладені в 2009 році угоди залишилися б чинними за будь-якого президента.