"Студентське братство" вимагає від ЧФ повернення маяків

Маяк у мисі Сарич
Image caption Маяк у мисі Сарич не вперше стає місцем конфлікту із військовими Чорноморського флоту

20 активістів громадської організації "Студентське братство" зранку пікетують маяк, що на мисі Сарич у Криму. Учасники акції вимагають від російського Чорноморського флоту виконати рішення українського суду, за яким гідрографічні споруди мають бути повернуті Україні.

Як повідомив BBC.ua речник молодіжної організації Святослав Сірий, мета акції – після кількарічної судової тяганини поновити на маяку роботу представників виконавчої служби, які, як заявляють протестувальники, після нещодавнього рішення Господарського суду Криму, мають бути допущені російськими військовими на гідрографічну споруду, щоб почати процедуру її повернення Україні.

За словами речникагромадської організації, зараз за зовнішнім периметром огорожі території маяка встановлено 13 панцерних наметів. Два з них – безпосередньо біля КПП Чорноморського флоту.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

"Також ми підготували табличку "міністерство інфраструктури України. Маяк "Сарич". Друга табличка повідомляє, що "об’єкт експлуатується Чорноморським флотом Росії на правах окупації, всупереч закону України". Наше гасло - "Зупинимо окупацію!". Натомість російські військові наполягають, що маяк є територією Росії. Проте оренда маяків заборонена законом. До того ж, є рішення суду, що передбачає процедуру повернення гідрографічних споруд. І є відповідна угода в рамках СНД, згідно з якою на території України російська сторона зобов’язана виконувати рішення українських судів", - сказав Святослав Сірий.

Натомість прес-секретар командувача Чорноморським флотом Росії В’ячеслав Трухачов і інтерв’ю BBC.ua спростував звинувачення учасників акції у будь-яких силових діях особового складу, що несе службу на маяку. Російський офіцер підкреслив, що будь-які спірні питання стосовно базування ЧФ в Україні – це тема переговорів рівня дипломатичних відомств обох країн.

"Коментувати цю ситуацію не у нашій компетенції. Це – міжнародний рівень обговорень, рівень МЗС. Можу лише сказати, що жодних силових дій не було. Хлопців затримали о 19.30. Вони довго чекали міліцію на вулиці, а коли змерзли, черговий по маяку запросив їх у приміщення. Взагалі, ми виходимо з того, що у кожного громадянина є право висловлювати свою думку з різноманітних питань. Єдине, чого ми хочемо домогтися - щоб ці громадяни, коли висловлюють свою думку, діяли у межах закону України і не заходили на територію військових містечок та об’єктів, що охороняються”, - сказав В’ячеслав Трухачов.

Напередодні ввечері восьмеро учасників акції проникли на територію маяка, де їх затримали російські військові вже безпосередньо на башті гідрографічної споруди.

За словами речникагромадської організації, офіцери ЧФ силоміць зняли хлопців із вежі та до прибуття міліції дві години тримали у службовому приміщенні чергового частини. У 23 години міліціонери забрали пікетувальників, вивели їх за огорожу маяка та відпустили.

Як повідомив BBC.ua Святослав Сірий, зранку 24 серпня акцію буде продовжено безпосередньо біля штабу Чорноморського флоту Росії у Севастополі.

2 серпня Господарський суд Криму скасував прийняту 23 вересня 2010 року постанову виконавчої служби міністерства юстиції України про відмову у відкритті виконавчого провадження з виконання судових рішень про передачу Держгідрографії кримських маяків.