Українські медики знову заблоковані у Тріполі

У лівійській столиці Тріполі, де тривають запеклі бої за резиденцію Муамара Каддафі, продовжують працювати лікарі з України.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Українцям, що працюють у Тріполі, доводиться бути в епіцентрі подій

Медик Ірина Тузниченко із Кривого Рогу, яка у ніч штурму лівійської столиці працювала цілу ніч, розповіла BBC.ua, що медперсонал у відносній безпеці. Вона каже, що евакуюватися неможливо навіть при бажанні - шляхи заблоковані.

Ірина Тузниченко: Вчора я працювала вночі, ми з лікарні дійшли нормально. Але річ у тім, що до нашого табору від лікарні всього метрів двісті. На воротах стояли кілька чоловіків з автоматами. Оскільки ми йшли в лікарських формах, ніхто нас не чіпав.

А ввечері вже почалося… Наш табір огороджений високим парканом. За парканом стоять двоповерхові житлові будинки. Приблизно о дев’ятій годині місцеві групами їздили навколо – певно, чоловіки чи підлітки – сигналили і вже з іншими прапорами.

Хоча, з новин я чула, що повстанці володіють лише п’ятою частиною міста, а з резиденції вийшли танки. То, напевно, це лише початок…

Бі-Бі-Сі: Вам чути, чи зараз у місті тривають бої?

Ірина Тузниченко: До ночі ще було чути – дуже багато вчора стріляли з автоматів, гучно вибухали петарди. Я не знаю, мабуть, вони так святкували. Під ранок настало затишшя. А зараз нам просто не чути – ми далекувато від центру. Ми чули постріли – цілу добу було неспокійно. І стріляли, і згори бомбардували.

Бі-Бі-Сі: Ви у безпеці?

Ірина Тузниченко: У принципі, так, наш табір огороджений, вчора філіппінці возили нас на "швидкій допомозі". Річ у тім, що тут дороги не блокують, це радше відбувається в центрі міста – на центральних автошляхах.

"Військові поводилися неадекватно"

Бі-Бі-Сі: А поранених побільшало?

Ірина Тузниченко: Уночі я працювала у відділенні невідкладної допомоги, то привозили дуже багато поранених цілу ніч. Можете собі уявити – стріляли і автомати, і міномети… І прибігали з автоматами – стріляли у повітря біля входу в лікарню.

Бі-Бі-Сі: Навіщо стріляли біля лікарні?

Ірина Тузниченко: Я не знаю. Один наш медбрат, який чергував, розповідав, що бачив, як до воріт прибула величезна карета "швидкої" з великою кількістю поранених, а всередині - кулемет. Люди звідти вигукували, аби всі розійшлися. Можливо, вони думали, що тут вже повстанці, а можливо очікували недружній прийом. Через це ми працювали під стресом.

Інші очевидці кажуть, що ці військові були обкурені, тому що вони реготали, поводилися неадекватно.

Бі-Бі-Сі: Це військові Каддафі чи повстанці?

І. Тузниченко: Звідки ми знаємо? Вони ж без прапорів приїздили. Цього ми вже не знаємо. Просто приїздили озброєні військові, привозили поранених. І в цивільному одязі чоловіки теж були зі зброєю.

Бі-Бі-Сі: Ви отримуєте якісь повідомлення від колег в інших регіонах?

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Ірина Тузниченко: Раніше ми контактували із лікарями у гірських районах. Вони там вже п'ять місяців, зарплати не отримують, кажуть, їм видають по 150 динарів на дрібні потреби. В них немає світла, живуть у лікарні. Там керує опозиція, але стверджують, що медиків ніхто не ображає.

Потрійна зарплата - міф

Бі-Бі-Сі: А вам справно платять?

Ірина Тузниченко: Ми з боєм зараз гроші в банку вигризаємо. Стоїмо всі разом, востаннє це, напевне, було числа 18-го. О 10.30 почали видавати гроші, тиснява тривала до третьої години.

Місцеві лікарі обурювалися, сварилися і билися зі співробіниками банку, тому що їм зарплату ділять частинами. А нам видали. За один місяць, ясна річ. Нам телефонують із України і кажуть, мовляв "вам там класно, дають потрійну зарплату". Не вірте! Ми свої гроші ледь вибиваємо. Єдиний раз нам дали подвійну зарплату - за лютий.

А люди в горах – повторюся – взагалі не отримують зарплатню. Тому що для цього їм потрібно спуститися з гір і подолати 120-140 кілометрів, але вони не можуть, тому що з усіх боків все перекрито.

У нас же досі все було нормально, магазин на території табору працював, хоча вчора, звісно, його зачинили, тому я не знаю, де ми далі братимемо воду і продукти.

Бі-Бі-Сі: Чи є можливість зараз евакуюватися додому?

Ірина Тузниченко: Ні, тому що дорога на Туніс вже кілька днів перекрита опозицією. Нікого не випускають, кажуть, навіть іноземців повертають назад.

Бі-Бі-Сі: Ви можете зрозуміти, хто зараз при владі у місті?

Ірина Тузниченко: Я ж вам казала, що із російських новин чула, ніби-то всього п'яту частину міста контролюють повстанці. А влада буде ще довго огризатися, на вулицях ще довго триватиме кровопролиття…

Із Іриною Тузниченко телефоном розмовляв Роман Лебедь.