Населення України скоротилося на 6 млн

За роки незалежності кількість мешканців України, за даними Статистичної служби, зменшилася на шість мільйонів і зараз становить близько 45 мільйонів. Причому, найбільших скорочень зазнала Донеччина і Дніпропетровщина. Експерти кажуть про суттєве зростання еміграції.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Точної статистики трудової міграції з України немає. Експерти кажуть, що може йтися про шість мільйонів

В Інституті демографії та соціальних досліджень попереджають, що Україні не уникнути подальшого скорочення навіть при позитивних тенденціях народжуваності. Чисельність населення, за висновками демографів, до 2050 року ледве перевищуватиме 40 мільйонів.

Водночас експерти ООН передбачають ще гірші результати, кажучи, що протягом наступних 50 років мешканців України може стати на 40 відсотків менше.

Директор Школи політичної аналітики, професор Олексій Гарань в інтерв’ю BBC.ua головними причинами скорочення населення назвав зменшення народжуваності і збільшення еміграційних потоків.

"В Західній Європі це компенсується за рахунок великого рівня іміграції. В Україні навпаки. Люди аналізують перспективу. Яка перспектива знайти себе тут на ринку праці? У нас були великі сподівання після 2004 року. Було почуття соціального оптимізму. Після кризи і дивлячись, що робить влада, нині у багатьох досить песимістичні почуття, в тому числі у людей ділових, творчих. Тут більше розчарувань соціально-економічного характеру, а не політичного",- каже аналітик.

Водночас чимало політиків і експертів переконані, що причиною збільшення еміграції є соціально-психологічний фактор.

Голова підкомітету Верховної Ради з питань етнополітики, міграції і біженців Юрій Гнаткевич в інтерв'ю BBC.ua навів приклад свого сина.

"Мій син, який володіє кількома мовами, ще раніше не хотів нікуди їхати, хоча я і пропонував йому поїхати до родичів в Канаду. А нині він каже – в цій державі такий "дурдом", що треба думати. Зараз у зарубіжних посольствах у Києві лежать заявки на виїзд близько 700 тисяч людей. За даними Служби міжнародної міграції, за кордоном на заробітках, в основному в Європі, практично без намірів повернутися, перебуває 6 мільйонів українців", - твердить депутат парламенту.

Юрій Гнаткевич також нагадує, що в часи першої кризи, а ще раніше – після вибуху на Чорнобильській АЕС, впала народжуваність, що теж вплинуло на скорочення населення.

Разом із тим, політичний аналітик Олексій Гарань переконаний, що виїзд з країни з політичних мотивів більше притаманний Білорусі, а не Україні, водночас кажучи, що для зменшення еміграції, зокрема, талановитої молоді, потрібно змінювати ситуацію в країні.

Експерти твердять, що нині в Україні простежуються деякі тенденції, характерні для Західної Європи, зокрема, збільшення нелегальної міграції і біженців з країн Азії.

Голова підкомітету Верховної Ради з питань міграції і біженців нагадав жарт колишнього міністра соціальної політики Михайла Папієва, який сказав, що невдовзі Україна "пожовтішає і почорнішає".

"Українські кордони на сході відкриті. З Росією – як решето. Якщо такими темпами йтиме скорочення, то це призведе до зменшення розумового і інтелектуального потенціалу, а етнічний склад населення зміниться через значне збільшення чорношкірого населення і від нелегальної і легальної міграції з Азії, а також через біженців",- переконаний Юрій Гнаткевич.

За даними ООН, негативні тенденції в контексті скорочення населення будуть спостерігатися у Росії та Італії, а збільшення населення буде характерне, передусім, для Африки, а також деяких азійських і латиноамериканських країн.

Новини на цю ж тему