День Прапора: привід згадати тих, хто був першим

Харків, найбільший прапор України Копирайт изображения UNIAN
Image caption Розгортання величезних прапорів - акція, яка проходить з нагоди Дня незалежності у багатьох містах України

В Україні 23 серпня відзначають День державного прапора. Хоча указ про відзначення цього дня був підписаний президентом Леонідом Кучмою 23 серпня 2004 року, ще за часів СРСР синьо-жовте знамено з'являлося на будівлях в українських містах і селах.

А ті, хто наважувався встановлювати прапор, опинялися у тюрмах і засланні.

Прапор в часи СРСР

У 2006 році президент Віктор Ющенко ухвалив указ, яким реабілітував дев'ятьох осіб, які у 70-их роках минулого століття підіймали прапор у Тернопільській області.

Зокрема, Володимир Мармус був засуджений до шести років таборів і п'яти років заслання за те, що у 1973 році разом із однодумцями підняв українські прапори у місті Чортків Тернопільської області.

В інтерв'ю Бі-Бі-Сі після нагородження у 2006 році орденом "За мужність" Володимир Мармус розповів, що у ті роки він та його однодумці створили у селі організацію, члени якої поклялися боротися за незалежність України.

22 січня 1973 року, у річницю проголошення незалежності Центральною Радою, молоді хлопці підняли у Чорткові п'ять прапорів. Усі вони були покарані КДБ.

8 квітня 1990 року депутати Івано-Франківської обласної ради першого демократичного скликання прийняли рішення про встановлення синьо-жовтих прапорів над міською і обласною радою.

28 квітня 1990 року аналогічні рішення були ухвалені Львівською обласною Радою народних депутатів.

24 липня 1990 року на Хрещатику, біля будинку Київради також підняли синьо-жовтий прапор.

Після проголошення незалежності України Верховна Рада 28 січня 1992 року затвердила синьо-жовтий Державний прапор.

На морському торгівельному судні український прапор був вперше піднятий 12 лютого 1992 року в іспанському порту Валенсія за ініціативою капітана судна "Кременчук" В'ячеслава Кисловського. Боцман з двох сигнальних прапорів зшив синьо-жовтий прапор, який і був урочисто піднятий над судном.

Прапор і президент

Президент Віктор Янукович з нагоди Дня прапора у зверненні до народу наголосив, що внесення державного прапора 20 років тому до сесійної зали Верховної Ради "символізувало початок нової сторінки в нашій історії - утвердження новітньої української державності".

"Мить, коли піднімається Державний прапор України, - це момент піднесення, який сповнює серця гордістю. Синьо-жовтий прапор є тим об'єднуючим символом, що незалежно від національності, мови спілкування, віри чи конфесії гуртує нас в одне ціле - Український народ", - заявив Віктор Янукович.

Згідно із указом, ухваленим у 2004 році, в дні національних свят синьо-жовте знамено вивішується на фасадах державних установ і організацій.

Нещодавно Верховна Рада ухвалила, а президент Янукович підписав закон, згідно із яким 9 травня поруч із державним прапором мав вивішуватися і червоний прапор Перемоги у Вітчизняній війні. Однак Конституційний суд визнав цей закон неконституційним.