Керівник S&P подав у відставку

Президент рейтингової агенції Standard&Poor's, яка нещодавно вперше за історію США вирішила понизити кредитний рейтинг країни, вирішив залишити свою посаду.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Один із провідних учасників фондового ринку може дорого "заплатити" за "неполіткоректне" зниження рейтингу

55-річний Девен Шарма, який понад чотири роки очолював одну із провідних світових рейтингових агенцій, подав у відставку по тому, як міністерство юстиції США розпочало розслідування ролі агенції у кризі 2008 року.

Зокрема, йдеться про оцінки агенцією ризиків на ринку нерухомості, із падіння якого почалася остання масштабна економічна криза у США, яка згодом перекинулася на всю світову економіку.

Керівництво пана Шарми припало на найбільш неспокійний та суперечливий період у діяльності компанії, що існує вже понад півтора століття.

Пан Шарма залишатиметься консультантом S&P до кінця цього року. З вересня новим керівником рейтингової агенції буде 53-річний Дуглас Петерсон із Citigroup.

Пониження довготермінового кредитного рейтингу США із найвищого рівня ААА до трохи більш ризикованого для інвесторів АА+ ("заміна батарейки", як його назвала американська преса) відбулося одразу по тому, як після тривалих дебатів американським політикам вдалося домовитися про умови збільшення граничного рівня державного боргу США.

Адміністрація президента Обами розраховувала, що ця новина має стабілізувати світові ринки, на яких відбувалося подешевшання долара та американських облігацій. Проте після того, як Standard&Poor's повідомила про своє рішення щодо зниження рейтингу, на ринках знову відновилася паніка, що призвела до найгіршого падіння акцій провідних американських компаній за останні три роки - від кризового 2008-го.

Згодом рішення S&P про зниження рейтингу американських цінних паперів було жорстко скритиковане президентом Бараком Обамою та міністром фінансів Тімоті Гайтнером, а міністерство юстиції почало своє розслідування проти агенції.

Дві інші провідні рейтингові агенції - Moody's та Fitch - залишили свої оцінки американських облігацій незмінними, збергіаючи за ними найвищий рейтинг.