Останнє поновлення: Понеділок, 29 серпень, 2011 p., 16:48 GMT 19:48 за Києвом

11 вересня: теорії змови і факти

Що насправді відбулося майже 10 років тому 11 вересня, і надалі викликає запитання і різні версії.

9_11

За жахами 11 вересня 2001 року спостерігали мільйони телеглядачів у режимі "реального часу"

Відтоді, як "башти-близнюки" впали, світ побачив кілька офіційних звітів про розслідування, проте вони лише породжували нові "запитання без відповідей".

Ці версії стали з’являтися по тому, як дедалі більша кількість людей не могли повірити, що 19 молодикам, озброєним лише ножами, вдалося безперешкодно пройти контроль в аеропортах, викрасти 4 пасажирські лайнери і за 77 хвилин скерувати їх на найбільш значущі символи американської суперпотуги на очах у тисяч очевидців та багатомільйонної телевізійної аудиторії в усьому світі.

В основі багатьох "конспірологічних" теорій лежать сумніви у тому, як могло статися так, що купка погано озброєних аматорів перемогла уряд та служби безпеки, які часто змальовують, як непереможні. Подібні міркування і досі породжують нові версії вбивства президента Кеннеді, людини, яку охороняли чи не найкраще у світі, нападником-одинаком.

Загалом, можна назвати принаймні 5 найважливіших запитань, які і через 10 років після нападів, жертвами яких стали понад три тисячі осіб, породжують різні "теорії змови".

1. Невдача із перехопленням вкрадених літаків

Питання: Чому найпотужніші ВПС у світі не змогли перехопити жоден із чотирьох літаків, викрадених терористами?

Версія "конспірологів": Тодішній віце-президент США Дік Чейні чомусь наказав військовим не втручатися і не перехоплювати літаки.

На місці, де 10 років тому були будівлі Світового торговельного центру, тепер меморіал, але не на всі запитання щодо подій 11 вересня 2001 року є відповіді

Офіційна відповідь: Це був безпрецедентний випадок викрадення одразу чотирьох літаків із застосуванням сили на борту. При цьому систему зв’язку, яка дозволяла б визначити точне знаходження літаків, було вимкнено, або ж її покази були змінені.

На додачу, за збігом обставин, саме у цей день весь командний склад американських ВПС задіяли у навчаннях. Цивільні та військові льотчики довгий час не могли порозумітися, а військове обладнання виявилося застарілим і скерованим на небезпеки з-за океану, як за часів "холодної" війни.

2. Руйнування "башт-близнюків"

Питання: Чому "башти-близнюки" зруйнувалися так швидко, але руйнування не вийшло за межі їх фундаментів, хоча пожежі спалахнули лише на кількох поверхах, і тривали не більше двох годин?

Версія "конспірологів": Руйнування "башт-близнюків" відбувалося за схемою "контрольованого знесення". Прихильники цієї теорії звертають увагу на моментальний колапс обох будівель (близько 10 секунд), нетривалі пожежі (56 хвилин у Світовому торговельному центрі 2, і 102 хвилини - у Світовому торговельному центрі 1). Повідомляли також про звуки вибухів перед тим, як будівлі завалилися, а також потужні викиди пилу та скла на поверхах, що були значно нижче за місце, куди влучили літаки.

ground_zero

Все, що залишилося від "Близнюків" - хмарочосів, що символізували економічну міць США

Офіційна відповідь: Ґрунтовне розслідування, проведене Національним Інститутом стандартів та технології, дійшло висновку, що літаки зруйнували несучі конструкції будівель, а також знешкодили протипожежну систему.

Крім того, всередину будівель потрапило близько 10 000 галонів авіаційного палива, що й призвело до пожеж. Температура у понад 1000 градусів за Цельсієм розплавила конструкції, які почали лопатися зі звуком, характерним для "вибухів". Маса верхніх поверхів тиснула на нижні, посилюючи швидкість руйнування.

Крім того, "контрольоване знесення" завжди відбувається з нижніх поверхів, тоді як у випадку із "баштами-близнюками" руйнування йшло з гори.

У рештках будівель не було знайдено і жодних ознак вибухівки чи попереднього руйнування несучих конструкцій, що зазвичай застосовуються під час "контрольованого знесення".

3. Атака на Пентагон

Питання: Як вдалося пілоту-аматору, який керував пасажирським літаком, зробити складний маневр та влучити у штаб-квартиру найпотужнішої армії у світі через 78 хвилин після першого повідомлення про викрадення літака і не залишити по собі жодних слідів?

pentagon_9_11

Пасажирський літак після складного маневру влучив у штаб-квартиру найкращої армії у світі

Версія "конспірологів": Літак Боїнг 757 насправді не влучив у будівлю Пентагону. Натомість руйнування спричинила ракета, невеликий літак чи безпілотний пристрій. По тому, як свідчень падіння на Пентагон саме літака American Airlines більшало, запитання перемістилися у сферу "складного маневру", який, начебто, було скеровано не Аль-Каїдою, а самим Пентагоном.

Офіційна відповідь: Уламки літака, включно із "чорними скринями" були знайдені на місці падіння і впізнані ФБР. Хоча на відомих відео-фрагментах та фото з місця падіння не видно багато уламків літака, ідентифікація пілотів та жертв катастрофи відбувалася за ДНК. Свідки також підтверджують, що у Пентагон влучив саме пасажирський літак.

4. Доля рейсу 93 United Airlines

Питання: Чому наслідки падіння літака у Шанксвілі, Пенсильванія, не такі масштабні, як можна було б очікувати, і чому уламків літака майже не було видно?

Версія "конспірологів": Рейс 93 United Airlines було збито ракетою, і тому літак розпався ще у повітрі, а його уламки були розпорошені на великій території.

рейс_93

Від рейсу 93, що впав у Пенсильванії, залишилося надто мало

Офіційна відповідь: Існують фото, які чітко засвідчили уламки літака, а запис, зроблений у кабіні пілотів, свідчить, що пасажири чинили спротив викрадачам літака, і тому ті свідомо влаштували падіння літака.

Крім того, військові наполягають, що ніхто ніколи не віддавав наказу знищити пасажирський літак.

5. Руйнування Будівлі 7 Світового торговельного центру

Питання: Як сталося, що хмарочос, у який не потрапив літак, зруйнувався так швидко і симетрично, тоді як інших випадків руйнування сталевих будівель від пожежі не зафіксовано?

Версія "конспірологів": Будівлю 7 Світового торговельного центру було "контрольовано знесено" із застосуванням вибухівки та запальних речовин. При цьому швидкість руйнування будівлі майже сягала швидкості вільного падіння - 2,25 секунди. Прихильники цієї версії твердять, що лише потужна вибухівка може викликати такі швидкі і симетричні руйнування. Деякі науковці, що досліджували зразки пилу, взяті на "нульовому рівні" зруйнованої будівлі, кажуть, що знайшли у ньому рештки речовини, яка спрацьовує як вибухівка за умови підвищення температури. Вони також твердять, що тонни терміту, а також звичайної вибухівки було закладені не тільки у Будівлю 7, але й у "Башти-близнюки".

wts_7

Будівля 7 Світового торговельного центру завалилася, як картковий будиночок - швидко і охайно

Офіційна відповідь: Трирічне розслідування, проведене Національним Інститутом стандартів та технологій дійшло висновку, що будівля зруйнувалася внаслідок "неконтрольованої пожежі", яка перекинулася на неї із Північної Башти, і що пожежа тривала понад 7 годин. При цьому постачання води для гасіння пожежі було перервано.

У рештках будівлі не було знайдено жодних ознак вибухових речовин, а також не зафіксовано свідчень вибухів, які мали б місце під час "контрольованого знесення" будівлі. Що ж до "термічних речовин", то, швидше за все, науковці сплутали їх із звичайною штукатуркою. У 1 200 000 тонн будівельних залишків і пилу, що залишився після руйнування Світового торговельного центру, можна було знайти майже всі елементи таблиці Мендєлєєва - кажуть офіційні джерела.

Згідно із результатами опитування, проведеного Gfк National Opinion Polls на замовлення Бі-Бі-Сі у 2011 році, 14% респондентів у Британії та 15% респондентів у США не вірять офіційним версіям про те, що напади 11 вересня 2001 року були сплановані Аль-Каїдою. Натомість вони вважають, що події 11 вересня якимось чином пов’язані із американським урядом. Серед молоді у віці до 24 років так вважає кожен четвертий.

Утім, автор і продюсер культового серіалу 90-х The X-Files Френк Спотніц подає своє пояснення популярності "теорій змов" у світі, де панує страх: "Вони як магічний ключ дають такі пояснення, коли всі шматочки загадки раптом стають на свої місця".


Корисні посилання в інтернеті

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS