Розпорошену опозицію влада збирає в судах

  • Альбій Шудря
  • Бі-Бі-Сі, Київ

Лідерів української опозиції, які брали участь в акціях протесту у день святкувань української незалежності, було викликано на допити до міліції.

Тоді, 24 серпня, на вулицях української столиці відбулись сутички між колонами демонстрантів та спецпідрозділами міліції.

Міліція каже про шістьох постраждалих своїх співробітників. Опозиція, натомість, вказує на факт використання невідомого газу проти демонстрантів, що в МВС спочатку спростовували.

Автор фото, AP

Підпис до фото,

24 серпня міліція намагалась перешкодити просуванню колон опозиції

Всього на допит було викликано 18 учасників акцій. Вони всі є депутатами від опозиції.

Влада діє жорстко

Серед тих, хто отримав повістки, і депутат Левко Лук’яненко, один із ветеранів дисидентського руху в радянські часи, нагороджений званням Герой України вже в роки незалежності.

"Обурений викликом до слідчого, вимагаю скасувати порушену кримінальну справу, провести службове розслідування щодо перевищення повноважень міліцією", - заявив з приводу отриманої повістки депутат.

Паралельно з цим викликом розпочалось чергове слухання "газової справи" Юлії Тимошенко у Печерському суді.

Опозиційних депутатів, яких викликали до міліції за акції протесту, раніше можна було бачити й на судовому слуханні щодо справи Юлії Тимошенко.

Їх присутність у суді сприймалась як демонстрація моральної підтримки. А депутат Левко Лук’яненко в тому ж таки суді пропонував взяти Тимошенко на поруки. Йому було відмовлено, як і тим, хто робив такі пропозиції від імені конфесій і громадських організацій.

Невідомо, чи зможуть тепер ці депутати ходити на судові засідання в справі Тимошенко, якщо їх самих будуть викликати за іншими кримінальними справами.

Вона проти президента, проти неї - пенсіонерка

Юлія Тимошенко продовжує демонструвати скептичне ставлення до суду, який, за її оцінками, повністю залежний від адміністрації президента Януковича.

У п’ятницю через адвокатів Юлія Тимошенко навіть зареєструвала у тому ж таки Печерському суді заяву щодо притягнення до відповідальності самого Віктора Януковича. Привід - знову ж таки "газові угоди", які призвели до підвищення цін на російський газ. Але ті, які були підписані у 2007 році, коли нинішній президент був прем'єр- міністром.

Автор фото, UNIAN

Підпис до фото,

Справа Юлії Тимошенко з кожним новим судовим засіданням поглиблює протистояння між владою та опозицією

Однак уже в понеділок, після такого несподіваного ходу на захист Тимошенко, близька до партії регіонів газета "Сегодня" повідомила про появу нового судового позову. Його автором виступила пенсіонерка й медсестра Віра Іванова. Вона вимагала від Тимошенко спростування.

"Юлія Тимошенко поширила інформацію, що це глава держави наказав її заарештувати. Прошу, щоби ця брехня була спростована й визнана такою, що ганьбить Україну як правову державу і її президента", - цитує позивача Іванову газета "Сегодня".

Адвокатам Юлії Тимошенко суд 12 разів відмовляв змінити арешт на більш м’який запобіжний захист. На Заході не раз висловлювали занепокоєння судовим процесом у справі Юлії Тимошенко та її утриманням під вартою, аж до застережень щодо застосування в Україні "вибіркового правосуддя".

Втім, президент Янукович у понеділок, напередодні візиту до Польщі, знову наголосив на невтручанні влади у судові процеси і наголосив, що обговорення справи Тимошенко лідерами інших країн не може вплинути на суд.

"Наше обговорення чи моє обговорення з ким-завгодно цього питання не впливатиме на рішення суду. Це - європейська норма, це норма демократичних країн, де влада не повинна втручатися в судову систему", - сказав президент України.

Луценко чекатиме ще довго

Тим часом, у судовому процесі щодо іншого представника опозиційних сил, колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка може настати тимчасова пауза, повідомляє українська агенція УНІАН. Члени суддівської колегії мають піти у відпустку на місяць, сказав агенції сам Юрій Луценко. Наступне засідання суду в справі Луценка заплановано на 19 вересня.

Агенції повідомляють, що двоє свідків, яких викликали до суду, заявили про законність працевлаштування Леоніда Приступлюка - водія Луценка.

Серед фактів зловживань, наведених звинуваченням, раніше було названо нарахування міліцейського стажу, отримання звань, однокімнатної квартири водієм екс-міністра.

Адвокати екс-міністра поки що добилися згоди суду на проведення медичного обстеження пана Луценка, який за останні місяці перебування в СІЗО втратив понад 30 кілограмів ваги та скаржиться на болі.

Автор фото, UNIAN

Підпис до фото,

Юрія Луценка звинувачують в службових зловживаннях

У справі Юрія Луценка, який теж у якості запобіжного заходу перебуває в СІЗО, планується опитати понад 140 свідків, що змальовує перспективу цього процесу, як дуже тривалого.

Судові процеси проти представників опозиційних сил викликають стурбованість у країнах ЄС, офіційні представники якого продовжують натякати офіційному Києву щодо необхідності дотримання демократичного курсу.

Представники української влади досі реагували на ці натяки доволі стримано, нагадуючи про незмінність євроінтеграційного курсу України та неможливість втручання в правосуддя.