Київ може піти із газовим контрактом до суду

Речник російського президента заявив, що Москва не отримувала офіційного попередження Києва про плани звернутися до міжнародного суду з питання розірвання газових угод із Росією.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Український прем’єр Азаров попередив російського прем’єра Путіна, що Київ може через газ і до суду подати

Як заявив в інтерв’ю агенції Інтерфакс прес-секретар президента Медведєва Дмітрій Пєсков, український уряд не інформував Кремль про свої наміри розпочати розірвання чинних газових контрактів у судовому порядку:

"Ми не маємо інформації, чи ухвалено таке рішення остаточно, і що могло би стати основою для такого рішення", - заявив речник президента Медвєдєва. При цьому, як підкреслив Дмітрій Пєсков, Москва виходить із того, що між Україною та Росією нині діють законні угоди, які повністю виконуються Росією.

Минулого тижня в коментарі журналу "Корреспондент" до статті про Митний союз український прем’єр Микола Азаров заявив, що позиція російської сторони у "газовому питанні" змушує Київ розглянути можливість розірвання нинішніх українсько-російських газових угод, укладених у січні 2009 року, у судовому порядку через Міжнародний комерційний арбітраж у Стокгольмі.

"Корреспондент" подає слова пана Азарова, які він, начебто, сказав російському прем’єру Владіміру Путіну під час їх останньої зустрічі:

"Ви заганяєте нас у кут, із якого для нас тільки один вихід - розрив контракту".

Український прем’єр також повідомив "Корреспонденту", що уряд вже консультувався із вітчизняними та закордонними юридичними фірмами щодо можливості оскаржити в суді чинні газові контракти. Він також наголосив, що Київ міг би розглянути можливості входження Росії у якісь українські державні активи в обмін на перегляд контрактів, проте ці активи, за словами українського прем’єра, не повинні бути стратегічними.

Микола Азарова також розповів часопису, що всі спроби Києва довести, що інші європейські країни купують газ за меншою ціною, аніж нині сплачує Україна, наражалися на те, що у Москві демонструють свої документи, які, начебто, свідчать про те, що ціна російського газу для України не є найвищою.

Від приходу до влади президента Віктора Януковича у лютому 2010 року він та його команда намагалися переконати Росію змінити контракти, підписані за прем’єрства Юлії Тимошенко, яка була головним конкурентом пана Януковича на президентських виборах.

Тепер пані Тимошенко постала перед судом за звинуваченнями у перевищенні повноважень під час підписання тих контрактів. Деякі оглядачі висловлювали думку, що засудження екс-прем’єра через газові контракти з Росією може бути підставою для їхнього оскарження у суді.

З іншого боку, одна із перших спроб домогтися від Росії зниження ціни на газ "коштувала" Віктору Януковичу підписання "Харківських угод", згідно із якими базування російського Чорноморського флоту у Севастополі було подовжено до 2050 року.

Українські політологи вже припускають, що Київ та Москва перебувають на порозі нової "газової війни", у якій цього разу можуть взяти участь не тільки Європа, але й США.

Минулого тижня серед чергової порції листування американських дипломатів, що їх оприлюднює сайт Wikileaks, з’явилися депеші, у яких тодішній посол США в Україні Вільям Тейлор оцінює угоди січня 2009 року як "крок у правильному напрямку, який, утім, викликає багато запитань". Подробиці тут

Від минулого року кільком європейським компаніям вже вдалося домогтися перегляду угод із російським Газпромом через суд. Подробиці тут

Новини на цю ж тему