Кому вигідне затягування справи Пукача?

Георгій Гонгадзе був убитий 2000 року. Замовники не осуджені      Копирайт изображения AP
Image caption Георгій Гонгадзе був убитий 2000 року. Замовники не осуджені

Зізнання екс-керівника Департаменту зовнішнього спостереження МВС України генерала Пукача у тому, що вбивство журналіста Георгія Гонгадзе було здійснено за наказом тодішнього президента Кучми, закритість судового розгляду справи генерала і його перенесення до третього жовтня викликали новий розголос в українському політикумі.

Суперечливі оцінки українських політиків і експертів лунають стосовно необхідності перенесення слухання справи генерала Пукача.

В Партії регіонів виправдовують такі дії, посилаючись на право судді.

Регіонал Вадим Колесніченко в інтерв'ю BBC.ua навів кілька аргументів на користь такого кроку.

"Тут не має ніяких політичних мотивів. Суддя може зробити перерву у зв'язку з відпусткою, розглядом інших справ. І нарешті – отриманням додаткових матеріалів, з якими потрібно ознайомитися. Це якраз був аргумент перенесення розгляду справи Пукача до жовтня",- твердить регіонал.

Разом з тим дехто з політологів пропонують порівняти, як ведуться справи Юлії Тимошенко і Олексія Пукача.

Директор Центру "Відкрита політика" Ігор Жданов сказав BBC.ua, що для ознайомлення з 22-ма томами справи екс-прем'єра відвели три дні. А для справи Пукача – а це 10-20 сторінок таємного наказу - більше місяця.

"Як владі вигідно - відповідно, такі і її кроки. Пукач дав серйозні покази проти Кучми, Литвина, Джиги. Це сигнал. Цей місяць дається для того, щоб люди, особливо ті, хто не є в Партії регіонів, узгодили свої інтереси з можновладцями. Це місяць, аби "перетерти" всі питання в цій політичній тусовці", - вважає Жданов.

Водночас Леонід Кучма назвав звинувачення генерала Пукача на свою адресу "маячнею". Але йому нині важко буде будувати захист, адже його самого вже кілька разів викликали до Генпрокуратури у справі Гонгадзе за звинуваченнями у причетності до вбивства журналіста.

Адвокати Кучми і екс-перший заступник міністра внутрішніх справ Микола Джига кажуть, що, роблячи такі заяви, Пукач має на меті уникнути довічного ув'язнення.

Колишній голова адміністрації президента Кучми Володимир Литвин, який працював на цій посаді за вбивста Гонгадзе, від коментарів утримується. У той же час Васильківський районний суд Київської області 29 серпня заборонив екс-майору держохорони Миколі Мельниченку публічно звинувачувати Литвина у замовленні вбивства Гонгадзе.

Мирослава Гонгадзе сподівається на Євросуд з прав людини.

Новою сторінкою у справі, яка затяглася більш ніж на 10 років, може стати обіцянка вдови убитого журналіста Мирослави Гонгадзе звернутися до Європейського суду з прав людини, - про що вона заявила в інтерв'ю "Радіо Свобода",- стосовно забезпечення відкритості судового процесу, кажучи про порушення її прав як потерпілої сторони.

Директор Центру "Відкрита політика" Ігор Жданов сказав BBC.ua, що "країна має знати своїх героїв", водночас висловивши сумнів у доцільності звернення до Європейського суду.

"Щодо ефективності такого кроку, то, напевно, це реально, але малорезультативно, бо там процедура, яка займає місяці і роки, і навряд чи суд ухвалить рішення до того, як завершиться справа Пукача в Україні",- каже політолог.

Хоча аналітик нагадує, що чимало справ, переданих до Європейського суду, були вирішені на користь української сторони.

Між тим заступник голови фракції Партії регіонів, юрист Вадим Колесніченко переконаний, що Європейський суд подібні справи взагалі не розглядає. Стверджуючи, що під час процесу порушуються секретні питання.

"Тут закрита справа – обговорюється секретна робота МВС. Це робота агентури. Хіба можна про це публічно дискутувати? Оперативні працівники отримують матеріали для ознайомлення в окремих кімнатах, де вивчають документи під грифом таємно", - попереджає Вадим Колісніченко.

Депутат переконаний, що Мирослава Гонгадзе хоче гучного політичного процесу. Нагадуючи, що вона свого часу вже отримала компенсацію від української влади.

2005 року Європейський суд з прав людини зобов'язав Україну виплатити вдові журналіста 100 тисяч євро як компенсацію матеріальних і моральних збитків.

Європейський суд визнав, що Україна порушила три статті Конвенції щодо прав людини, в тому числі ту, що стосується права на життя.

Новини на цю ж тему